Zálohování dat

Tagy:  HDD, zálohy, data, CD, DVD, FTP, zálohování

Sponzorované odkazy

Zálohování dat

Víte jaké to je přijít o data z počítače? Zvláště pokud jde o data důležitá a nenahraditelná? Mnoho z vás mi potvrdí, že rozhodně nejde o nic příjemného a akorát to působí komplikace, starosti a práci navíc. Proč jste ale nezačali zálohovat a pokud zálohujete, proč ne pravidelně? V dnešním článku se pokusím popsat nejběžnější způsoby zálohování dat pro domácí uživatele a vylíčit klady a zápory jednotlivých řešení. Zálohovat se totiž vyplatí.

Proč zálohovat a způsoby ztráty dat

Zálohování není jen výsadou firemní sféry, kde je tento proces esenciální nutností bez které by žádná firma nemohla přežít, ale stejně by si měl počínat každý uživatel počítače. Naprostá většina z nás zálohuje, jen tomu neříká zálohování, ale vypalování (ukládání dat na CD a DVD). Kvůli kterým situacím je třeba data pravidelně zálohovat?

Způsoby poškození a ztráty dat

Tuto kapitolku si můžeme rozdělit do několika skupin:

Poškození vlivem lidského faktoru

neúmyslné smazání
nesprávné používání nebo manipulace
nedbalost

Poškození způsobené selháním systému

výpadky elektrického proudu, přepětí, podpětí
výpadek operačního systému
selhání pevných disků
zničení vlivem programové chyby

Poškození s úmyslem data zničit

virová nákaza
sabotáž
krádež

Poškození fyzikálními a přírodními vlivy

kouř
požár
voda
zásah blesku

Jak vidno, možností jak přijít o svá drahocená data je mnoho a nikdy není možné veškeré jevy eliminovat. Je ale nutné vznik všech krizových situací MINIMALIZOVAT. A právě teď je čas na jednotlivá řešení zálohování.

Od CD po online zálohování

1.Zálohování na optická média CD a DVD

CD-ROMCD-ROM

Kompaktní disky (CD) a DVD média jsou tu s námi již dlouho, ale stále mají z hlediska zálohování co říci. A to z hlediska rozšířenosti jak tzv. vypalovaček, tak samotných médií. Hlavní výhodou zálohování na optické disky je jejich cena, která se pohybuje v maximálně desítkách korun za jedno CD/DVD. Na trhu je ovšem mnoho výrobců a je třeba vybírat pečlivě. Osobně na zálohování doporučuji média značky Verbatim, která patří dlouhodobě mezi špičku. Samotné zálohování je tedy jednoduché – zvolím data k zálohování, vypálím co nejnižší rychlostí a pečlivě archivuji. Pokud dodržíte pravidla správného skladování (tma, optimální vlhkost, teplota, atd.), měli jste štěstí na kvalitní média a dobrou vypalovací mechaniku mohou vám zálohy vydržet i několik desítek let. Obecně je ale doporučováno zálohy postupně převádět v pravidelných časových intervalech (cca 1× za rok) na nová a nová média a tím si prodlužovat životnost a minimalizovat ztrátu dat ze starších CD a DVD. Stejný postup je možné uplatnit i na média BlueRay a HD-DVD, pokud máte vypalovací mechaniku podporující tyto nové formáty.

2.Zálohování na pevné disky

pevný disk Raptorpevný disk Raptor

Pevný disk (harddisk) každý zná a bez něj by prostě PC nemohlo nikdy fungovat, neboť slouží jako úložiště všech dat v počítači. Inu, proč toho nevyužít a nezakoupit další interní nebo externí disk a data přesouvat na něj… Harddisky nabízejí skvělý poměr ceny, velikosti a bezpečí pro vaše data. Je relativně úplně jedno jestli další disk budete mít přímo ve skříni nebo se rozhodnete pro externí řešení. V současné době není problém zakoupit už i 1 TB (1000 GB) disky, což je dost místa i pro notorické stahovače. Jako nevýhody lze uvést možné poškození disku a možnou nemožnost zapojení harddisku na budoucích základních deskách. Tomu lze předejít zapojením disků do tzv. RAIDu, kdy je možné třeba obsah disku zrcadlit na druhý disk. Dá se říci, že záloha na pevné disky patří k nejlepším možným řešením v domácích podmínkách.

3.Zálohování na NAS zařízení

řešení NAS (Network Attached Storageřešení NAS (Network Attached Storage

NAS – Network Attached Storage je síťové úložiště dat, které stačí zapojit do sítě, nakonfigurovat a používat. V podstatě jde o klasický pevný disk s nezbytnými součástmi starající se o vzájemnou komunikaci na bázi TCP/IP protokolu. Velkou výhodou takového úložiště je možnost výběru potřebné konektivity a tak si můžeme vybrat z nabídky řešení využívající klasické USB, FireWire, LAN nebo WLAN (wi-fi). Tato řešení v naprosté většině pohání Samba server, který je jednoduchý, přehledný a poměrně přívětivý i k méně znalým uživatelům. Kromě Samby jem možné konfigurovat zařízení i pro protokoly TCP/IP a FTP. Pokud si dáte záležet na nastavení zabezpečení, je NAS skvělou možností jak uchovávat data v lokální nebo bezdrátové síti.

4.Zálohování na flash paměti a paměťové karty

Flash disk zná určitě každý a pomalu neznám někoho, kdy by nějaký ten flash disk nebo pamětovou kartu neměl. Ceny těchto pamětí stále utěšeně klesají, ovšem na žádnou dlouhodobou zálohu vhodné nejsou. Je to dáno samotnou konstrukcí flash pamětí a tak z hlediska zálohování je toto médium výhodné pro ukládání hesel, dokumentů a méně důležitých informací. Ztráta dat z flash paměti je strašně jednoduchá – stačí troška statické elektřiny a data jsou fuč. Další kritériem je omezený počet zápisů, takže časem se stane paměť nepoužitelnou.

5.Zálohování na FTP server

FTP (File Transfer Protocol) je protokol vycházející z TCP/IP a slouží jen a pouze k přenosu souborů mezi počítači. Klasické FTP ovšem nejde doporučit neboť veškerá komunikace mezi klientem a serverem není šifrovaná a veškeré údaje jsou k dispozici ve formě běžného textu. Proto se začalo využívat FTP s podporou šifrování SSL/TLS nebo tzv. SFTP využívající protokol SSH (Secure Shell). Zálohování na FTP server je vhodné pro větší skupinu lidí a pro jednotlivce postrádá valného významu. Kromě toho má FTP dlší podstatné nevýhody – použití mnoha TCP/IP spojení, firewall může blokovat stahování, FTP se dá velmi lehce „odposlouchávat“ třetí osobou a rychlost + odezva FTP serveru nebývá zrovna svižná. Zkrátka FTP je překonáno.

6.Online zálohování

A dostáváme se do samotného finiše dnešního výpisu možností jak zálohovat. Pod online zálohováním můžeme rozumět služby poskytované třetí stranou ve formě možnosti uploadnout (odeslat) data z PC na jejich úložiště a podle potřeby si je kdykoliv stáhnout zpátky. Největšími a nejrozšířenějšími hráči na tomto poli jsou služby Xdrive – www.xdrive.com, která nabízí 5 GB prostoru zdarma, což je na základní zálohu dostatečné množství místa a služba Mozy – http://mozy.com, která v základu pro domácí použití nabízí 2 GB prostoru. Obě řešení jsou velmi intuitivní a zálohovat díky nim zvládne opravdu každý. Nevýhodou je rychlost odvyslá od hodnoty vašeho uploadu a možná nedůvěryhodnost, že data leží někde mimo bez možnosti kontroly.

Shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých řešení

Optická média

Výhody – velmi levná média a vypalovací mechaniky, při správném skladování vydrží data i desítky let
Nevýhody – při nešetrném zacházení a uskladnění je životnost optických médií tragická

Pevné disky

Výhody – možnost uchovat obrovská množství dat, poměrně spolehlivé a rychlé
Nevýhody – náchylné na poškození (pád z výšky, mechanické poškození hlav, výpadky proudu, atd.), za pár let nemusí být dnešní SATA disky kompatibilní s novými základními deskami

NAS (Network Attached Storage)

Výhody – stejné jako u pevných disků + výborná možnost jak uchovávat data díky LAN a WLAN z více PC v síti
Nevýhody – stejné jako u pevných disků + pro někoho nebude nastavení např. Samba serveru jednoduché

Flash paměti

Výhody – nízká cena, mobilita, rychlost (závisí na typu), univerzálnost díky USB konektoru
Nevýhody– omezený počet zápisů, ztratit data z flash paměti je velmi jednoduché (statická elektřina)

FTP server

Výhody – data uložená na FTP jsou dostupná z jakéhokoliv PC s připojením k internetu
Nevýhody – špatné zabezpečení, pokud není aplikováno šifrování, rychlost a odezva (ne vždy), mnoho TCP/IP spojení, pro jednotlivce zbytečné

Online zálohování

Výhody – jednoduché na použití, šifrování
Nevýhody – rychlost (podle typu připojení), možná nedůvěra jestli data nejsou zneužívána, pro někoho může být 5GB místa v neplacené verzi málo

Naučte se zálohovat pravidelně!

Máme za sebou výpis nejdůležitějších a nejrozšířenějších možností jak zálohovat svá data. Věřím, že každý si vybere pro sebe optimální řešení. Nejdůležitější je ZÁLOHOVAT PRAVIDELNĚ A DLOUHODOBĚ a pokud to jen trochu jde, tak i skloubit 2 různá řešení. Například zálohovat na externí harddisk + to hlavní na DVD a postupně zálohu z DVD obnovovat. Možností je nespočet a pamatujte, že prevence je vždy lepší než řešit důsledky lenosti a pohodlnosti.

Článek Zálohování dat byl publikován 18. listopadu 2007 v 20.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...