Spam - historie a zákon

Tagy:  Spam, Spamy, Spamihilator

Sponzorované odkazy

Spam - historie a zákon

Spam? Co to je?

Spam je nevyžádané sdělení, masově se šířící, a to nejčastěji pomocí internetu. Jako „spam“ se nejprve označovala jen nevyžádaná příchozí emailová komunikace většinou reklamního charakteru (neuvěřitelné výhry, zájezdy, pochybné finanční transakce ve váš prospěch, nabídky zázračných léků, atd.). Postupem doby, ale tento nešvar pronikl i do diskuzních fór, komentářů a instant messangingu (ICQ, Miranda, QIP, AIM, …). Pro spam se také vžilo označení UBE/UCE (Unsolicited Bulk/Commercial Email).

Historie spamu

Zahraničí

V úplných začátcích internetu nikdo nepředpokládal, že by internet sloužil jako zdroj vydělávání peněz a různých pochybných nabídek. Pravděpodobně úplně první vzorek spamu, který se úspěšně rozšířil po tehdy existující síti ARPANET odeslal zaměstnanec firmy Digital Equipment Corporation dne 1.5.1978 a email obsahoval prezentaci společnosti. Druhým „spammerem“ v pořadí byl jistý Davem Rhodes, který rozeslal email s předmětem MAKE.MONEY.FAST!! (vydělávej rychle peníze) – hodně užívané slovní spojení i v dnešních spamech. Tento email byl šířen prostřednictvím diskuzních fór na síti USENET.

Typická ukázka spamuTypická ukázka spamu

Další masově se šířící email, jež stojí za zmínku přišel 18. ledna 1994 s předmětem : Global Alert For All: Jesus is Coming Soon (Upozornění pro všechny: Ježíš brzy přijde). Tento spam obsahoval nábožensky angažovaný text, který poukazoval na souvislosti mezi přírodními katastrofami, válkou v bývalé Jugoslávii a jinými světovými problémy. Opravdu MASIVNĚ se 5.3.1994 začal šířit spam, který měl název : Green Card Portery, kterou rozeslala právnická společnost Cantor a Siegel. Zpráva doslova zahltila na 6000 diskuzních skupin. Tento akt inspiroval spammera Michaela Wolfa aby pomocí nevyžádaných zpráv nabízel na internetu svojí knihu o internetovém cha­tu.

Česko

Zřejmě největší mediální kauza ohledně spamu se strhla v souvislosti s masově odesílaným emailem společnosti Media Online, s. r. o. Tato firma je vlastníkem domény a serveru o bydlení Tvujdum.cz a rozesílala nevyžádanou poštu s textem o novinkách na svých webových stránkách a trendech v bydlení. Internetové uživatele také zarmoutilo a pobouřilo vyjádření uvedené v textu emailu :

Tento e-mail je Vám zasílán na základě pečlivého výběru a globální rešerše uživatelů, kteří své webové stránky věnují tématice bydlení, stavebnictví. Předem se omlouváme za nevyžádaný e-mail.

Ředitel společnosti Media Online, s. r. o se nakonec pokusil obhájit tento spam slovy : „Dovoluji si Vás ujistit, že v žádném případě nešlo o masové rozesílání spamů, jak některé servery uvádějí, neboť množství připravených e-mailů bylo vůči českému internetu zanedbatelné.“ Nakonec se ale zmíněná firma byla nucena za své chování omluvit.

Další z řady tzv. nigérijských dopisůDalší z řady tzv. nigérijských dopisů

Aleš Slabý – to je v českých luzích a hájích další známé jméno… Student a „podnikatel“ v jedné osobě nabízel pomocí spamu nabídku na klonování SIM karet a to nejen prostřednictvím emailů, ale i vkládáním této nabídky do komentářů a diskuzních fór. Dotyčný tím porušil Zákon o regulaci reklamy, ale i to bylo A. Slabému málo a tak v srpnu 2006 přišel s dalším spamem týkající se jeho firmy Deredes a dělající tak tímto své firmě reklamu.

Hodně diskutovanou a kontroverzní osobou využívající spaming pro vyjádření svých názorů a postojů je Čechoameričan Ross Hedvíček Spam od tohoto člověka je jiný v tom, že je nekomerční povahy a slouží pouze jako vyjádření názorů na polistopadové poměry v Česku a jako kritika samotných Čechů.

Posledním za zmínku stojícím příkladem je spam, jež se týkal podpoření vstupu České republiky do EU a byl zakončem podpisem Vladimíra Špidly.

Spam a zákon

Od 7.9.2004 začal platit nový Zákon o některých službách informační společnosti (č. 480/2004), který problematiku spamu upravuje a vyžaduje prokazatelný souhlas příjemce zprávy. Dohledem nad dodržování zákona byl pověřen Úřad na ochranu osobních údajů.

Zákon byl vytvořen podle norem Evropské unie. Spam definuje jako obchodní sdělení, což jsou všechny formy sdělení určeného k přímé či nepřímé podpoře zboží či služeb nebo image podniku fyzické či právnické osoby. Zákon řeší nejen internetový spam, ale také jiné formy elektronické komunikace (SMS, telemarketing).

Podle zákona se za obchodní sdělení nepovažují údaje umožňující přímý přístup k informacím o činnosti fyzické či právnické osoby nebo podniku, zejména doménové jméno nebo adresa elektronické pošty; za obchodní sdělení se dále nepovažují údaje týkající se zboží, služeb nebo image fyzické či právnické osoby nebo podniku, získané uživatelem nezávisle.

Cílem tohoto odstavce bylo přenesení nákladů za rozesílání spamu na odesílatele. Spam podle zákona není například e-mail ve tvaru „Podívejte se na www.výhodný-obchod.cz a dále politická či náboženská sdělení. Publicisté přesto tvrdí, že nový zákon legalizoval spam a vyčítají ministerstvu přílišnou benevolenci.

Jedna z výhod členství ČR v Evropské unii je, že pokud odesílatel spamu sídlí v některé z členských zemí EU, je možné daného člověka dopadnout a postihnout. Bohužel je toto víceméně k ničemu, protože naprostá většina spamu pochází z jiných částí světa a tak je jeho postihování prakticky nemožné.

Během následujícího týdne se podíváme na samotné metody ochrany před spammem a na to, jak spammeři získávají emailové adresy a jiná důležitá data. A co vy a spam? Vyjádřete se v diskuzi!

Děkuji webu www.spammer.cz a Igoru Hákovi, že svolil mé texty publikovat i zde.

Článek Spam - historie a zákon byl publikován 24. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...