Internetové bankovnictví - díl I

Tagy:  internetové bankovnictví, česká spořitelna, komerační banka, ČSOB, bezpečnost, hesla, peníze, banky

Sponzorované odkazy

Internetové bankovnictví - díl I

Internetové bankovnictví se stává jakýmsi fenoménem. Spousta bank se předhání tím, jak je jejich internetové bankovnictví bezpečné, rychlé, jednoduché, přehledné, atd. Ale o co vlastně jde, jak to funguje, nebo jak je to opravdu se zabezpečením si ukážeme v tomto článku.

Jak se připojit

V první řadě je nutné si říct, že pokud hodláte internetové bankovnictví využívat, je nutné si zjistit, zda ho vaše banka podporuje ( i když nyní bankovnictví přes internet, nebo alespoň přes telefon podporuje téměř každá banka). Zkuste zapátrat ve smlouvách k založení účtu, zda se někde nenachází přístupové heslo a jméno přímo pro připojení do systému dané banky. Pokud úspěch nemáte, musíte si požadované údaje nechat zaslat poštou. O zaslání můžete požádat na pobočce banky, nebo můžete využít zákaznické linky. Pokud je vám něco nejasné, nestyďte si zavolat na danou zákaznickou linku, a na vše se zeptat.

S čím se připojovat

Druhou věcí, která je důležitá pro zajištění správného chodu a přístupu do systému banky je ověření, zda vaše internetové připojení a váš prohlížeč bankovnictví podporuje. Drtivá většina bank podporuje z prohlížečů jak Internet Explorer, tak Firefox. Menší problémy ale mohou nastat, pokud se hodláte připojovat z jiného operačního systému než z Windows. Linux sice s většinou bank problém nemá, avšak téměř žádná banka ho oficiálně nepodporuje. Rovněž některé malé a nepříliš používané prohlížeče můžou způsobit například špatné vykreslování znaků a jiné problémy. Některé chyby ale může způsobovat i tak malý detail jako nastavení Javy.

Bezpečnost především

Počítejme s tím, že přístup k systému internetového bankovnictví už máme zajištěn, vyzkoušeli jste orientaci v systému dané banky, možná jste si už i zkusili uskutečnit nějakou transakci. Spoustu uživatelů však občas napadne myšlenka, zda jsou vaše peníze v bezpečí a jak o ně z hlediska bezpečnosti banka pečuje.

Jméno a heslo společně s telefonem – přežitek, nebo ideální volba?

Celkově můžeme rozdělit bezpečnostní opatření na čtyři úrovně. První z nich je nejobyčejnější a nejčastěji využívané přihlášení pouze za pomocí jména a hesla. I když si můžete myslet, že máte z hlediska bezpečnosti neprostupné heslo, stačí jen, aby byl váš počítač infikován virem, který zaznamenává zmáčknuté klávesy (tzv. keylogger) a velmi snadno o své peníze přijdete. O něco lepším způsobem ochrany jsou SMS s autorizačním heslem. Princip je jednoduchý. V případě, že vy (nebo někdo jiný) dá příkaz k transakci, na nastavené číslo mobilního telefonu přijde SMS s autorizačním kódem, který musíte zadat do formuláře v systému banky. SMS většinou přijde téměř okamžitě po zvolení transakční operace. Až poté je transakce provedena.

Certifikát a elektronický kalkulátor

O něco méně jsou využívány i poněkud netradiční formy ochrany, i když jsou jedny z nejbezpečnějších. Jde o využívání osobního certifikátu klienta, který by měl být uložen například na disketě, nebo lze využívat certifikátu na čipové kartě. K tomu je ale nutné vlastnit čtečku karet. V případě, že se chcete přihlásit, nebo provést transakci je nezbytností certifikát použít. Posledním druhem zabezpečení je sice trochu těžkopádné řešení, ale dle mého názoru patří k nejbezpečnějším vůbec. Zařízení, které využijete se nazývá elektronický kalkulátor. Jde o malý přístroj podobný kalkulačce, který pro každou transakci generuje nové heslo. Kalkulátor je chráněn čtyřmístným heslem.

Co připravujeme dál

Tento článek je prvním dílem seriálu, který vám budeme pravidelně na SWMagu přinášet. Můžete se těšit například na recenze systému internetových bankovnictví konkrétních bankovních ústavů, pozveme si k rozhovoru některého z bezpečnostních expertů, atd.

Článek Internetové bankovnictví - díl I byl publikován 2. listopadu 2008 v 08.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek