Internetové prohlížeče pro děti

Tagy:  prohlížeč, děti, internet, bezpečnost

Sponzorované odkazy

Internetové prohlížeče pro děti

V dnešní těžké, nebezpečné a nejisté době má každý rodič právem mít ten největší strach o své dítě. Děti, obzvláště v malém věku, jsou vystaveny celou řadou nebezpečných nástrah, nejen předmětů, ale i lidí, zvířat. I když se nikdy zcela nepodaří odstranit všechny možné příčiny zranění a věcí, o kterých by ještě chvíli nemusel nic vědět, je povinností každého správného rodiče tuto pravděpodobnost snížit na minimum. Ovšem nemělo by se zapomínat také na jednu z nejnebezpeč­nějších prostředků pro neznalé dítě – internet. Sami to jistě znáte, nechtěně na něco kliknete a objevíte se na serveru, který je pohoršující pro vás, natož tak pro dítě. Na internetu je bohužel celá řada pornografických, násilných či jinak nechutných obrázků a videí. Existují však programy, jejíž cílem je zabránit návštěvy některé z nebezpečných a nevhodných stránek. Je jich opět celá řada, my si dnes představíme dva softwarové nástroje, My Kids BrowserKidzui

Kidzui

Je jednoduchý, velmi povedený a graficky pěkný webový prohlížeč stvořený výhradně pro bezpečné prohlížení internetu pro děti. V zásadě obsahuje přes 800 000 prověřených stránek, videí a obrázků z celého světa, které nemohou nijak ohrozit morálku dítěte. V základní verzi je program zdarma, za necelých 5 USD měsíčně pak můžete využívat ještě více funkcí a možností. Ihned po instalaci si můžete zřídit svůj vlastní dětský účet. K registraci je nutné zadání platné emailové adresy, pomocí nějž si také zřídíte své rodičovské heslo. Prohlížeč můžete spustit také v režimu celé obrazovky, při čemž máte k dispozici uzamčený a odemčený stav. Uzamčený stav znamená, že po spuštění programu musíte zadat své rodičovské heslo, jinak se dál nedostanete. Po registraci a prvním přihlášení si můžete vytvořit svůj vlastní avatar. Můžete se tak pokusit o autoportrét, což pravděpodobně nebude tak jednoduché, protože v základní verzi máte spoustu tvarů obličejů a částí oděvu zamčené. Přesuňme se k samotnému prohlížení. Weby jsou rozdělené do kategorií. Vyhledávat je můžete buď přes řádek na adresu nebo pomocí menu v levé části Kidzui. Jednotlivé stránky je možné přidat mezi své oblíbené, a to pouhým kliknutím na hvězdičku u řádku. Pokud bude chtít dítko přes Kidzui chodit na své konkrétní oblíbené stránky, které nejsou v seznamu uvedeny, není to samozřejmě problém. Pokud ho povolíte ve svém rodičovském účtu na Kidzui.com, může k němu přistupovat přes adresní řádek. Děti si mohou přidat i kamarády, kteří také používají Kidzui a sdílet s nimi oblíbené stránky. Program však neslouží jako nástroj pro komunikaci, může si uložit pouze jeho jméno.

My Kids Browser

Prvním důležitým faktem, který je nutný zmínit je, že se nejedná o bezplatný freeware program, ale je možné ho zakoupit za něco kolem 30 USD. Princip prohlížeče je velmi striktní, co rodič nepovolí, to je zakázané. Stejně jako u předchozího softwaru si po instalaci nastavíte rodičovské heslo pro veškeré nastavení. Mezi hlavní nastavení patří záložka Manage allowed websites, které slouží k filtraci povolených webů. Ke každé internetové stránce je nutné přiřadit nějaký obrázek pro příjemný vzhled a dobrou orientaci. Mezi zajímavé nastavovací prvky patří např. analýza jednotlivých webů proti nevhodnými slovy, denní limit strávený u počítače, či povolení/zakázání tisku. Dále můžete nastavit např. zakázání spuštění jiných internetových prohlížečů nebo určit domovskou stránku. Můžete ho také využívat jako běžný internetový prohlížeč, tuto funkci můžete zapnout zaškrtnutím políčka Parental Browser.

Shrnutí

Jak jste mohli vidět, není nic jednoduššího a pro děti bezpečnějšího. Navíc krásný a detailní vzhled prohlížečů děti maximálně zaujme. Akorát si musíte dát pozor, aby u počítače nestrávili celý den.

Stáhnou Kidzu můžete zde: Stáhnout Kidzu z edownload.cz

Článek Internetové prohlížeče pro děti byl publikován 26. února 2009 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek