Profesionální web snadno a rychle!

Tagy:  web snadno a rychle, profesionální web, redakční systém, publikační systém, joomla, blog, redakce, tvorba webu, jak udělat web

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Profesionální web snadno a rychle!
  2. Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting
  3. Profesionální web snadno a rychle – díl 2. – instalace systému Joomla
  4. Profesionální web snadno a rychle – díl 3. – rozhraní a nastavení
  5. Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly
  6. Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran
  7. Profesionální web snadno a rychle – díl 6. – Tipy a triky
Profesionální web snadno a rychle!

Už delší dobu si s vámi pohrává myšlenka vytvořit si vlastní internetové stránky, ale odrazuje vás neznalost programovacích jazyků či nevzhledně vypadající free blogové alternativy? Profesionálně vyhlížející web už dnes není výsadou jen zdatných programátorů či majetných lidí, kteří si web nechají vytvořit. Už několik let jsou vyvíjeny tzv. redakční systémy, chcete-li publikační systémy. Co to znamená a jak to funguje, se dozvíte v našem menším seriálu, ve kterém bych se rád věnoval jednomu konkrétnímu redakčnímu systému, na kterém jsem strávil několik let práce jako redaktor a správce.

Co je to redakční systém?

Systém pro správu obsahu neboli redakční či publikační systém (dále jen RS), pochází z anglického CMS (Content Management Systém). Jedná se o webovou aplikaci (software) zajišťující správu webového obsahu. Prakticky si lze pod správou webového obsahu představit vše od psaní článků až po vytváření fotogalerií či sociálních sítí. Redakční systém lze přirovnat k operačnímu systému, jak jej známe z počítačů. Sám o sobě je RS individuálně dle výbavy plně funkční, avšak lze jej rozšířit pomocí dalších doplňků (pluginů), a tak například vytvořit schopný internetový portál.

Jaké redakční systémy existují?

Můžeme prohlásit, že od těch úplně nejjednodušších OpenSource systémů, přes sofistikované OpenSource systémy až po profesionální komerční systémy. Nás ale komerční řešení nezajímají, jelikož ty jsou sice šité zákazníkovi na míru, avšak cenová relace se pohybuje až ve stovkách tisíc.

Nevyhovují vám free blog alternativy typu blog.cz ?Nevyhovují vám free blog alternativy typu blog.cz ?

Z těch jednodušších, které jsou vhodné na začátek a vůbec pro pochopení principu těchto systémů, uvedu například systém WordPress, na kterém jsem kdysi například začínal já. Wordpress je však vyloženě řešen jako blog. Nečekejte tedy žádnou složitější správu článků apod.

Od jednoduchých blogů až po složité portály – na obrázku CMS JoomlaOd jednoduchých blogů až po složité portály – na obrázku CMS Joomla

Mezi ty nejšpičkovější OpenSource systémy uvedu zejména systém Joomla a Drupal. Právě se systémem Joomla budeme v našem seriálu pracovat. Za ty léta jsem zatím nenarazil na propracovanější systém než je právě Joomla. Pomocí něho můžete vytvořit stránky typu blog, přes fotogalerie, soc. sítě až po složitý portál. Takto funkčně nabitý systém má samozřejmě i svoje mouchy. Častěji se v něm objevují bezpečnostní díry a valná většina funkcí je řešena právě doplňky třetích stran (tj. pluginy). Velkou výhodou je ale velmi rozsáhlá česká podpora jak od uživatelů, tak od profesionálních tvůrců doplňků. Opravdu veliké plus je, že se Joomla dočkala kompletní české lokalizace (od verze 1.5.xx), tudíž je s ní práce nyní více než pohodlná.

Co všechno pro vytvoření nového webu potřebuji?

Tak na prvním místě je to trpělivost a odhodlání. Spousta lidí, co se snažili s Joomlou pracovat, to po týdnu vzdala, že je to na ně moc složité. Není, jakmile se v systému trochu zorientujete, zjistíte, že je to dokola to samé. Dále potřebujete soustu času. Vytvoření webu nezabere den! Chce to opravdu spoustu času! Člověk se stále učí. I po více jak pěti letech praxe mě Joomla dokáže překvapit, mile i nemile. Zásadní věc je nějaký webový hosting. Ten bych ale jako prioritu neřešil, poněvadž začneme pracovat na tzv. LocalHostu, tj. na virtuálním internetovém serveru (virtální hosting). A v neposlední řadě je to nějaký nápad nebo zaměření vašich internetových stránek. Pokud totiž nebudete mít o čem psát, nemá smysl stránky vytvářet.

Hlavně vědět o čem psát!Hlavně vědět o čem psát!

Doufám, že vás náš malý seriál zaujme a inspiruje vytvořit si také vlastní webovou prezentaci či alespoň přičichnout trochu k tomuto řemeslu, načež zjistíte, že to není žádný med starat se o takové webové stránky. V dalších dílech si podíváme na webové hostingy, popíšeme podrobněji redakční systém Joomla, pozvolna si jej projdeme, prozradíme si různé tipy a triky, apod.

Článek Profesionální web snadno a rychle! byl publikován 23. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek