Autodesk AutoCAD 2011 – 2D a 3D modelování

Tagy:  AutoCAD 2011, Autodesk, Inventor, AutoCAD 2011 LT, modelování, konstrukce, rýsování, kreslení, 2D, 3D, Autodesk Education, pás karet

Sponzorované odkazy

Autodesk AutoCAD 2011 – 2D a 3D modelování

V oblasti tvorby technických výkresů je mnoho různých průkopníků, kteří do tohoto segmentu přinesli zásadní změny. Jedním z nich je bezpochyby i aplikace AutoCAD vyvíjená společností Autodesk. Poslední dvě verze přinesly do programu zajímavé změny, a proto se v tomto článku nebudu zaměřovat jen na poslední verzi 2011, ale také na předchozí verzi 2010.

Autodesk AutoCAD 2011Autodesk AutoCAD 2011

AutoCAD 2011 pod drobnohledem

Popisovat, jakou úlohu mají jednotlivé nástroje je zbytečné, protože by to bylo minimálně na velmi rozsáhlou zvláštní publikaci. Zaměřím se tedy spíše na klíčové vlastnosti a také na zlomové novinky v posledních dvou verzích. Zastavme se nejprve u klíčových vlastností aplikace AutoCAD 2011. V minulosti bylo téměř výhradním zaměřením AutoCADu tvorba CAD výkresů ve 2D. Současnost trochu pozměnila situaci, a tak dnes můžete pracovat v základním AutoCADu jak s dvojrozměrnými tak i trojrozměrnými výkresy. Pro práci s čistě 2D výkresy totiž Autodesk vyvíjí speciální verzi pojmenovanou AutoCAD 2011 LT, ve které možnost práce ve 3D záměrně úplně chybí. Základní AutoCAD samozřejmě nemá tak rozsáhlou nástrojovou paletu pro editaci trojrozměrných výkresů jako jeho kolega Autodesk Inventor, jednoduší práci však zvládá více než obstojně. Autodesk AutoCAD má nativní podporu formátu .dwg, který je díky své rozšířenosti ideálním exportním formátem. Mnoho konkurenčních produktů zajišťuje podporu tohoto formátu, a tak není problém ani výkresy šířit dále. Jistou nevýhodou může být snad jen to, že vývoj formátu .dwg zajišťuje přímo společnost Autodesk, která neručí za nekompatibilitu v případě aplikací třetích stran.

Uvítací obrazovkaUvítací obrazovka

Autodesk vytváří ideální prostředí pro studenty, kteří ke studiu potřebují jednu nebo více nabízených aplikací. Každý ze studentů se totiž může registrovat do Autodesk Education, který poté zpřístupní bezplatné stažení všech aplikací od společnosti Autodesk po dobu jejich studia zcela zdarma. Jediným omezením tohoto programu je zobrazování pojmu „Výuková verze“ v rozhraní aplikace a na každém vyexportovaném výkresu.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Novinky 2010 a 2011

Na začátku jsem se zmiňoval, že se nezaměřím jen na novinky obsažené ve verzi 2011, ale také v přelomové verzi 2010. Největší změnou, která přišla již v předchozí verzi, je bezesporu změna nástrojové lišty. Z rozbalovacích nabídek a různými panely obehnané pracovní plochy se přesouváme do přehledného a na místo méně náročného pásu karet, který ve svých aplikacích hojně používá Microsoft. Pro některé může tato změna znamenat otravný přestup na nové rozhraní, pro jiné příjemnou změnu přinášející přehlednost a jednoduché rychlé ovládání aplikace. Nevyhovuje-li vám pás karet, můžete sáhnout po starém osvědčeném uživatelském rozhraní, ve kterém vyjma několika nových funkcí nepřibylo nic nového.

Pás karetPás karet

Novinky ve verzi 2011 se týkají nejen práce s 3D výkresy, ale i práce s 2D výkresy. Očekávejte tedy například vylepšenou práci s přechody mezi jednotlivými materiály, rozšířenou knihovnu materiálů a nebo třeba podporu mračen bodů, která umožňuje zobrazení a práci s naskenovanými objekty ve třetím rozměru. Mezi „2D novinky“ patří například zjednodušení práce s texty, možnost aplikace průhlednosti na vrstvy či bloky, dále pak vylepšená editace šrafování a nebo třeba jednodušší práce s křivkami.

Vylepšená práce se šrafyVylepšená práce se šrafy

Závěr

Společnost Autodesk poskytuje opravdu komplexní řešení pro konstruování CAD výkresů. Vedle klasického AutoCADu, který je určen pro běžné konstruování, totiž nabízí nespočetné množství dalších aplikací. Velkou část těchto aplikací pak tvoří odlišené verze AutoCADu určené pro různá průmyslová odvětví. Naprostou samozřejmostí je kompletní počeštění i s velmi kvalitně zpracovanou nápovědou a to včetně video nápovědy. Nechybí ani rozsáhlá podpora společnosti Autodesk. Cena jednotlivých aplikací je bohužel velmi vysoká, naštěstí je ale brán ohled i na studenty, kteří mohou využít služeb Autodesk Education. Používáte-li operační systém MacOS X, jistě vás potěší zpráva o speciální verzi AutoCADu právě pro tento operační systém.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Množství nástrojů a funkcí
  • Podpora výrobce
  • Česká lokalizace
  • 2D a 3D výkresy
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Cena
  • HW náročnost 3D konstruování

Článek Autodesk AutoCAD 2011 – 2D a 3D modelování byl publikován 4. února 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek