Inkscape – Vektorová grafika profesionálně a zdarma

Tagy:  Inkscape, vektorová grafika, vektor, vektorová, vizitka, plakát, přání, Adobe Illustrator, CorelDRAW, Inskcape, grafika, Callisto, Sodipodi, Linux, Windows

Sponzorované odkazy

Inkscape – Vektorová grafika profesionálně a zdarma

Programů pro pohodlnou práci s vektorovou grafiku je jako šafránu a navíc se většinou jedná o placené řešení, jehož pořizovací cena často sahá do nepěkných výšin. Existuje však jedna bezplatná alternativa.

Vedle nepřeberného množství nástrojů a funkcí umí česky a běží na více platformách. Přesně to je open-source vektorový editor Inkscape!

Inkscape pod lupou

O kladech a záporech vektorové grafiky a jejím srovnání s rastrem již bylo mnoho napsáno, proto se o této problematice zmíním jen v krátkosti. Základním principem vektorové grafiky je snadno změnitelná velikost bez jakékoliv ztráty kvality obrazu. Místo matice pixelů totiž používá celé objekty.

Využití je opravdu široké – od textových upoutávek až po různé diagramy.

Srovnání přiblíženého rastrového obrázku v originále a po transformaci do vektorů; všimněte si zubů u origináluSrovnání přiblíženého rastrového obrázku v originále a po transformaci do vektorů; všimněte si zubů u originálu

Inkscape svůj linuxový původ jistě nezapře, v součanosti je ale na seznamu podporovaných systémů také Windows a MacOS X. Funkční a nástrojové spektrum je opravdu široké, a tak v lecčem obstojně zastoupí i placenou konkurenci.

Počítat můžete také s českou lokalizací, která bohužel přílišnou kvalitou neoplývá. Některé texty jsou nepřeložené, zatímco jiné názvy jsou přeložené nesrozumitelně. Čím více budete s Inkscapem pracovat, tím více budete potkávat nedodělků. Nicméně v budoucnu se tato situace může změnit. Vše záleží na české komunitě.

Inkscape umožňuje vkládat a upravovat objekty různých tvarůInkscape umožňuje vkládat a upravovat objekty různých tvarů

Výhodou Inkscape je bezesporu podpora jak celé řady komerčních formátů, tak i otevřeného formátu SVG. Chcete-li si usnadnit práci s programem, můžete využít klávesových zkratek. Nechybí ani podpora plug-inů a pravidelné aktualizace.

Tvorba diagramůTvorba diagramů

Instalace a první spuštění

Vlastnosti a některé funkce Inkscape bychom měli, takže nám nic nebrání podívat se na instalaci a první spuštění. Instalační balíček s velikostí necelých 34 MB můžete stáhnout na serveru eDownload.cz a nebo třeba na oficiálních stránkách projektu.

Již jsem se zmiňoval o přítomnosti české lokalizace, která se týká i instalačního průvodce. Tím pádem je instalace banální záležitostí. Jediným krokem, u něhož je potřeba více zvýšit pozornost, je volba součástí, které mají být zahrnuty do instalace. Důležité soubory, potřebné k chodu aplikace, jsou pevně zaškrtuny. Nicméně vybrat si můžete například kam budou umístěni zástupci, zda-li chcete instalovat průvodce a vzorové příklady a nebo třeba nastavení Inkscapu jako vychozí aplikace pro otevírání souborů s koncovkou *.svg.

Volba součástí instalaceVolba součástí instalace

Při prvním spuštění jistě budete překvapení přívětivým a logicky poskládaným uživatelským rozhraním. Hlavní panel nástrojů je umístěn při levém okraji okna, přičemž parametry jednotlivých nástrojů se nastavují v hlavním horním panelu. V pravo umístěný panel obsahuje nástroje pro práci s uzly. Dolní nástrojový panel slouží k orientaci v rovině, dále potom k přepínání vrstev či k volbě barvy.

Vytvořená jmenovkaVytvořená jmenovka

Vektorový Gimp?

Z rozsáhlého seznamu všelijakých nástrojů a funkcí uvedu jen několik z nich. Velmi praktickým nástrojem je Trasování bitmapy, což umožňuje převést bitmapový obrázek na objekty a nadále s ním pracovat jako s vektorovou grafikou. Při nastavení příliš velkého množství vrstev a objektů však rapidně stoupá náročnost převodu a rychlost odezvy aplikace klesá.

Transformace bitmapy a zarovnání objektů pod sebeTransformace bitmapy a zarovnání objektů pod sebe

Vedle toho v programu nesmí chybět ani pokročilé zarovnání obejktů, velmi pěkně provedená práce s vrstvami a nebo třeba povedená editace textů a jejich zvětšování a zmenšování. Při používání některých nástrojů vám vyskočí okno s konfigurací dalších parametrů.

Důležitým krokem je také export, jehož možnosti jsou v případě Inkscape dostatečně rozsáhlé. Inkscape bohužel neumí ukládat projekty do komerčních formátů, což je pochopitelné, neboť jsou tyto formáty uzavřené. Nechybí samozřejmě ani nepřeberné množství všelijakých filtrů.

Práce s vrstvamiPráce s vrstvami

Při srovnání Inkscape s komerčními řešeními Adobe Illustrator či CorelDRAW dojdeme k závěru, že Inkscapu chybí profesionální podpora ze strany výrobce a také některé nástroje, což ale valné většině domácích uživatelů nevadí.

Další možná alternativa je český Zoner Callisto, který sice disponuje lepší stabilitou a plnou českou lokalizací, ale jeho vývoj v současnosti stagnuje. Přečíst si o něm můžete v této recenzi.

Předchůdcem Inkscapu je vektorový editor Sodipodi, který byl stejně jako jeho následovník multiplatformní. Největším jeho rozdílem bylo ovládání, jež má blíže ke Gimpu. Sodipodi už bohužel vyvíjen není.

Nastavení InkscapeNastavení Inkscape

Verdikt

Inkscape je ideálním, zdarma dostupným vekterovým editorem, který využijí nejen domácí uživatelé. Nabízí obrovské množství funkcí, jež jsou podrobně popsané v návodech a příručkách vytvořených uživatelskou komunitou.

Vedle nedokonalé češtiny má Inkscape občas problém se stabilitou a tak nezbývá nic jiného než ukládat, ukládat a stále ukládat.

Potřebujete-li vytvořit vizitku, plakát, jmenovku, přání k narozeninám anebo v současné době přání k Vánocům, s Inkscapem můžete vytvořit opravdu prvotřídní kousky. Stačí jen bujná fantazie.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Zdarma
  • Podpora SVG
  • Uživatelské rozhraní
  • Množství funkcí a filtrů
  • Mnoho návodů a příruček
  • Multiplatformní

Nevýhody:

  • Občasná nestabilita
  • Nedokonalá čeština
  • Neumí ukládát do komerčních formátů

Článek Inkscape – Vektorová grafika profesionálně a zdarma byl publikován 17. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek