RSS čtečky

Tagy:  RSS, články, magazíny, informace, RSS čtečka, RSS feed

Sponzorované odkazy

RSS čtečky

Prohlížíte stále oblíbené webové stránky stylem, že si otevřete milion oken a postupně pročítáte co se stalo nového? Je to zdlouhavé a neefektivní, že? Tak proč tedy nepřejdete na progresivnější způsoby čtení webových stránek, se kterými budete mít nejen přehled, ale i pohodlí? Naučte se využívat RSS informačních kanálů.

RSS? Že by zkratka?

Zkratka RSS pochází ze slovního spojení Rich Site Summary. Vše je založené na formátu XML (Extensible Markup Language) a jeho hlavním cílem je přinášet uživateli pohodlnou a rychlou cestou novinky z oblíbených webů, které RSS podporují. K tomu aby vůbec bylo možné tyto novinky odebírat, je třeba mít RSS zdroj (někdy zvaný jako RSS feed, kanál, channel).

Změny RSS v průběhu času

Stejně jako vše, tak i RSS se neustále vyvíjí a prošlo si několika evolucemi. Alespoň ve zkratce si je připomeňme:

Rich Site Summary – zvaný též RSS 0.91, tvůrcem je společnost Netscape (tvůrce stejnojmenného webového prohlížeče)
Ressource Description Framework Site Summary – založeno konsorciem W3C (konsorcium vyvíjející nové webové standardy)
Really Simple Syndication – tvůrcem je Berkman Center for Internet & Society, také se tento formát nazývá RSS 2.0
Really Simple Syndication 3.0 – nejnovější počin na poli RSS formátu

Mimo to tu ale máme i další 2 „konkurenční“ formáty:

Channel Definition Format– vyvíjen společností Microsoft, ale pro minimální zájem se o něm takřka neví.
The Atom Syndication Format – plně standardizovaný formát a jediný vážný protivník pro RSS

Využití RSS

Abychom mohli RSS/Atom používat je třeba vlastnit RSS/Atom čtečku. Většina z vás se již s RSS čtečkou setkala, ale přesto o tom neví. Je totiž integrována v internetovém prohlížeči Internet Explorer 7 nebo Mozilla Firefox. Kromě nich je ještě možné mít čtečku jako plugin do prohlížeče nebo jako samostatný program. Pro začátečníky a uživatele, kteří nejsou nijak nároční je dobrou volbou i čtečka zakomponovaná přímo v prohlížeči. Pro ostatní doporučuji využít některého z programů. Osobně doporučuji RSS Bandit, který je šířen jako open source a má vše, co je pro pohodlné čtení a hledání nových zpráv potřeba. Tak tedy pár slov o tomto programu.

Instalaci přeskočíme, neboť neobsahuje nic, s čím by mohl u uživatelů nastat problém. Tedy snad jedině pokud nemáte .NET Framework 1.1 odmítne se program nainstalovat, protože na tomto vývojovém prostředí je celý RSS Bandit postavený. Program nápadně připomíná například Microsoft Outlook a i ovládání je v podstatě stejné. Přidávání RSS zdrojů je naprosto triviální záležitostí, i když je program v angličtině a uživatel znalostí nevládne. Vše je řešeno přehledným a intuitivním průvodcem, kde stačí zadat adresu serveru ze kterého chceme RSS/Atom zprávy odebírat. Program se k serveru připojí, zjistí si podrobnosti a na uživateli je jen nastavení kategorie zpráv, zvuková a grafická signalizace, jméno a heslo (server může vyžadovat) a periodicitu kontroly nových zpráv. Po ukončení průvodce již nic nebrání začíst se do novinek na vašich oblíbených serverech.

Jak můžete vidět, RSS/Atom je skvělý pomocník, jak bez nutnosti procházení spousty stránek a sledování reklamního balastu obsáhnete novinky ze všech svých sledovaných webů. Začněte šetřit váš čas a užijte si pohodlí při pohodlném čtení.

RSS Bandit download freeware zde:
RSS Bandit download

Článek RSS čtečky byl publikován 25. prosince 2007 v 20.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek