Avira

Tagy:  bezpečnost, antiviry, Avira antivir cz

Sponzorované odkazy

Avira

Vše co je made in Germany většinou bývá považováno za velmi kvalitní. Ostatně němci jsou pečlivostí pověstní a něco na tom tedy bude. I v oblasti antivirových řešení je Německo velkým hráčem a sídlí zde hned několik AV firem. Představme si dnes jedno z nich. Konkrétně freeware derivát jinak komerčního produktu od společnosti Avira GmbH – Avira AntiVir Personal Edition Classic (AAPEC). Vyrovná se plnohodnotnému komerčnímu produktu?

AAPEC je volně šiřitelná verze jinak placeného produktu Avira AntiVir PersonalEdition Premium. Je nad slunce jasné, že nepůjde o naprosto identický program, ale půjde o nějak očesanou verzi. Již teď ale můžeme říci, že pro běžného uživatele je tento program i přesto výbornou volbou.

Stejně jako u jiných programů, začněme popisem instalace. Z homepage http://free-av.com/ stačí stáhnout 17 MB velký instalační soubor. Antivir běží spolehlivě na systémech Windows (2000, XP i Vista 32 a 64-bit) a také na Linuxu, FreeBSD, OpenBSD a Solaris. Během instalace není třeba nijak zvlášť přemýšlet a jediné co je třeba povolit, tak vygenerování produktového klíče a potvrzení licence. Instalace se poté poslušně dokončí a bez nutnosti restartu jste okamžitě připraveni k užívání antiviru.

Hned po instalaci jste požádáni o provedení aktualizace databáze známé havěti a dále o provedení kompletního scanu PC. My se ovšem nejprve zmíníme o grafickém kabátku a ovládání. Program se ovládá z jednoho centrálního okna, ve kterém je 7 záložek, pod kterými se ukrývá vše potřebné. Konkrétně jde o záložky: Status, Scanner, Guard, Quarantine, Scheduler, Reports a Events. Ke každé snad aspoň jednu větičku. Pod záložkou Status vidíte, jestli je zapnuta realtime ochrana, databáze signatur je aktuální, kdy proběhl poslední scan a za jak dlouho vyprší licence. Scanner obsluhuje vše co se týká scanování a Guard vše co se týká realtime ochrany. Quarantine je místo, do které přesouvají viry a dále neškodí. Scheduler (plánovač) je snad jasný i bez komentáře. Reports obsahuje všechny důležité události uložené přehledně pomocí logů. A Events protokoluje případné chyby a kontroluje samotný běh programu. Ovládání je tedy velmi jednoduché a ke každé položce se dostanete na maximálně 3 kliknutí myši.

AAPEC využívá scanovacího motoru svého placeného bratříčka a je to znát. Detekce je plně srovnatelná s jinými antiviry a osobně řadím Aviru do Top 5 antivirů. Ostatně antivirové testy to jen potvrzují. Hlavními devizami AAPEC je skvělá detekce s poměrně malým množstvím falešných poplachů a velmi rychlé scanování. Ve srovnání s konkurencí je na tom v tomto případě AAPEC opravdu velmi dobře. A konečně se dostáváme k mínusům tohoto řešení. Jelikož jde o placenou verzi, jsou uživatelé ochuzeni o kontrolu pošty, což netrápí ty, kdo kontrolují poštu přes webové rozhranní. A také není přítomna detekce spyware/adware/ris­kware. To také není zase tak strašný zápor, neboť je vždy lepší používat specializované řešení.

Plusy

Zdarma
Rychlý scanovací motor
Výborná detekce a heuristika
Vyhledávání rootkitů
Jednoduchý k užívání

Mínusy

Není v češtině
Chybějící emailový štít

Resumé

AAPEC je skvělým produktem pro domácí počítače, kde není záhodno pořizovat komerční antivirus a spokojíte se jen s velmi dobrou detekcí malware, ovšem bez spyware/adware/ris­kware a emailového štítu. Pokud přesto splňuje AAPEC vaše požadavky získáte skvělé řešení, které je zdarma a má mizivé nároky na výkon počítače, což je jedině plus.

Hodnocení programu: 89%

Avira AntiVir PersonalEdition Classic freeware ke stažení zde:
Avira AntiVir PersonalEdition Classic download

Článek Avira byl publikován 5. února 2008 v 11.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek