Ashampoo AntiSpyWare 2

Tagy:  Ashampoo AntiSpyWare, Ashampoo, antispyware, viry, spyware

Sponzorované odkazy

Ashampoo AntiSpyWare 2

Proti spyware je třeba se chránit. To je bez debat, ale programů nabízející ochranu je skutečně mnoho. Proto si dnes můžete přečíst recenzi dalšího kandidáta. Propadák nebo úspěch? To je oč tu běží a pokusím se vám na to odpovědět.

Start programuStart programu

Testu se tentokrát podrobil program Ashampoo AntiSpyWare 2.02. Společnost Ashampoo zná asi většina českých uživatelů, neboť jejich programy zasahují do všech myslitelných oblastí (office programy, security, úpravy hudby, videa, atd.). Ashampoo je prostě softwarový dům se vším všudy a kdyby se jednou pustil do tvorby vlastního operačního systému, tak ani to by mě moc nepřekvapilo. Dost řečí a zpátky k samotnému programu.

Rozjezd

Hlavní oknoHlavní okno

Ashampoo se na svém webu chlubí, že jde o jeden z jeho nejprodávanějších produktů za letošní rok a tak mám o důvod více prozkoumat, jestli za to opravdu stojí. A na takové zkoumání máte plných 30 dní, po které lze program legálně provozovat. V případě delšího užívání už vás to bude něco stát, konkrétně jde o částku 29,99 dolarů za licenci.

SkenSken

Třiceti megabajtový instalační balíček jsem tedy netrpělivě stáhnul z webu výrobce a spustil instalaci. Ta probíhá v angličtině bez možnosti jazyk jakkoliv změnit. Před nainstalováním jste upozornění, že program je určen pouze pro operační systémy Microsoft Windows 2000 SP4 a novější + alespoň Internet Explorer 6. Mám XP, Vistu i IE 7, takže souhlasím a klikám na Next. Volba složky, kam se program nainstaluje – nepřekvapí, odklepávám a čekám než se Ashampoo AntiSpyWare nainstaluje.

Vizuální stránka

KaranténaKaranténa

Už screenshoty na domovské stránce programu mě navnadily, že by mohlo jít o dobře odvedenou designérskou práci s funkčními nabídkami a přehledností. Měl jsem totiž čest s již pár program od Ashampoo a ne vždy jsem měl pochopení pro grafické kreace, co tamní grafici předvedli. U Ashampoo AntiSpyWare jsem byl mile překvapen. Sytě rudé pozadí okna se výborně doplňuje s bílým rámečkem a drobným černým lemem vpravo. Okno programu má, jak velí módní diktát zakulacené rohy, což se někomu může, ale také nemusí líbit. Ikonky jednotlivých funkcí a položek jsou dostatečně názorné a laik nebude mít problém s orientací. Vše je ostatně k dispozici na jedno dvě kliknutí.

LogyLogy

Odstaveček bych rád ještě věnoval češtině, která je přítomna hned po instalaci. Její úroveň je velmi dobrá a hlavně maximálně srozumitelná a vše vysvětlující. Je okamžitě poznat, že Ashampoo myslí jak na úplné začátečníky, tak zkušené uživatele (o čemž později).

Pod povrchem

NastaveníNastavení

Funkce, rychlost, stabilita, kompatibilita. Nejen tyto parametry jsou zásadní pro každý program a dnešní recenzovaný není výjimkou.

Test probíhal na dnes již low-endové sestavě s těmito parametry:

Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott (přetaktováno na 4 GHz)
Abit AG8-V
2 GB RAM DDR400 Kingston
160 GB disk Maxtor 7200 ot/s
ATI Radeon X800 GTO2 256 MB
Windows XP Prof. SP3

V diagnostickém programu HiJackThis se Ashampoo AntiSpyWare identifikuje těmito procesy a klíči v registru:

D:\Program Files\Ashampo­o\Ashampoo AntiSpyWare 2\AntiSpyWare­Service.exe
D:\Program Files\Ashampo­o\Ashampoo AntiSpyWare 2\AntiSpyWare2.exe
D:\Program Files\Ashampo­o\Ashampoo AntiSpyWare 2\AntiSpyWare2Gu­ard.exe
O4 – HKLM\..\Run: [‚Ashampoo AntiSpyWare 2 Guard‘] D:\Program Files\Ashampo­o\Ashampoo AntiSpyWare 2\AntiSpyWare2Gu­ard.exe
O23 – Service: Ashampoo AntiSpyWare 2 Service (AASW2_Service) – Unknown owner – D:\Program Files\Ashampo­o\Ashampoo AntiSpyWare 2\AntiSpyWare­Service.exe

NástrojeNástroje

Po instalaci a spuštění rezidentního štítu si Ashampoo AntiSpyWare řekne o 55 MB operační paměti, což v dnešní době, kdy každé druhé PC má minimálně 4 GB nepovažuji za závratnou hodnotu. Program je vybaven jak ochranou v reálném čase, která běží na pozadí, tak skenováním na požádání na přítomnost spyware. Pokud se podíváte na hlavní okno, vlevo nepřehlédnete 6 záložek – Hlavní okno, Sken, Karanténa, Logy, Nastavení a Nástroje.

Průběh skenuPrůběh skenu

Záložku Hlavní okno s dovolením vynecháme neboť kromě výpisu co vše běží, neběží tam nic zajímavého není. Záložka Sken je předvídatelná a zde si můžete vybrat jak skenování operační paměti, registrů, systémových oblastí, pevných disků i jen vybraných adresářů. Uživatelský sken nechybí. Další na řadě je Karanténa. Zde se ukládají nalezené infekce a následně dochází k jejich deaktivaci a potencionální zpětnému obnovení v případě, že vlastně o infekci nejde. Logovací (či protokolovací) část musí mít každý podobný program. Někdy je prostě nutné podívat se do vytvořených logů a nalézt nějaký údaj nebo chybu. Program protokoluje naprosto vše velmi přehledně a následně umožňuje údaje vyexportovat v HTML formátu. Nastavení je položkou, ve které strávíte pravděpodobně nejvíce času. Sama volba se dělí na dalších 7 podsložek. Nastavíte tu vše, co se týká Skenování (jaké typy souborů skenovat, co oznamovat), Whitelistů (které složky a adresáře se skenovat nebudou), Filtrů souborů (které formáty a typy souborů se skenovat nebudou), Plánovače úloh (kdy a co skenovat), Proxy (jak se připojovat k aktualizačním databázím), Štítu (jak a kde oznamovat nálezy realtime štítu) a položky Jiné (týká se Karantény a Logů). Poslední záložkou jsou Nástroje. Skrývá se tu před našimi zraky 8 užitečných nástrojů. Jde o AutoStart-Manažer, Proces Manažer, Internetový čistič, Skartovač souborů, Rootkit-Detektor, Kontrola Host souborů, LSP prohlížeč a IP spam Blokovač. Z názvů je jasné k čemu každý nástroj slouží a popisovat je tu podrobně nemá smysl. Všechny své účely plní, ale nejde o sofistikované utility, ale spíše o příjemné bonusy, které usnadní práci a nenahrazují v plné míře specializované utility.

Výsledek scanuVýsledek scanu

Pokud jsem psal, že při spuštěném realtime štítu si program řekne o 55 MB operační paměti, tak během skenování vzroste zátěž až na 70 MB. Pořád to ovšem považuji za hodnotu, která není nijak strašlivá. Na výše popsané sestavě, kde byl antispyware spuštěn trval kompletní test 24 minut a jeho detekční schopnosti mě velmi mile překvapily. S předhozeným vzorkem havěti si poradil 100% (nutno říci, že šlo o poměrně profláknutý malware, jelikož jsem neměl nic jiného k dispozici). Detekovanou nákazu je možné si najít v online databázi a mít tak přehled o co přesně jde. Se skenovacím enginem jsem byl opravdu velmi spokojený a to samé mohu říci o realtime štítu. Jako běžný uživatel se mi ho nepovedlo nachytat. Jedna chyba tu přece jen je – program jde poměrně jednoduše odstavit, takže pokud bude mít malware pokročilé techniky vyřazení security programů z provozu, je zde vysoké riziko, že to odnese i Ashampoo AntiSpyWare. A jsme u konce recenze. Ashampoo AntiSpyWare jsem testoval 14 dní a za tu dobu si o něm udělal poměrně přesný obrázek. S klidným svědomím bych tento kus softwaru doporučil každému, kdo to se svým zabezpečením počítače myslí vážně. Jde o propracovaný program, který překvapí příjemnou cenou, výbornou češtinou, funkčností a schopností detekce. Pokud máte hlouběji do kapsy, vyzkoušejte Spyware Terminator, který nabízí velmi podobné funkce úplně zdarma a někomu bude i více vyhovovat.

Klady

Kvalitní realtime štít a schopnost detekce
Pěkné uživatelské rozhraní
Čeština
Několik utilitek nad rámec antispyware

Zápory

Program Spyware Terminator nabízí hodně podobné funkce, ale s detekcí je lehce horší, ovšem zdarma
Pokud máte 256 MB RAM a méně, nedoporučuji
Jde poměrně lehce „sestřelit“ (ale to většina řešení)

Hodnocení programu: 86%

Ashampoo AntiSpyWare shareware ke stažení zde:
Ashampoo AntiSpyWare

Koupit Ashampoo AntiSpyWare – výborný antispyware program pro domácí použití 

Článek Ashampoo AntiSpyWare 2 byl publikován 21. července 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek