Dev-c++ - navždy staré, ale dobré IDE

Tagy:  IDE, Visual Studio, Code::Blocks, Anjuta, IDE, programovací jazyk C, C, C++, programování v céčku

Sponzorované odkazy

Dev-c++ - navždy staré, ale dobré IDE

Každý, kdo programuje v C/C++ na Windows a je trochu zkušený uživatel, se již s tímto programem setkal, pro ty ostatní, resp. pro ty začínající, je tento článek takovým malým úvodem k tomuto dobrému IDE.

Integrované vývojové prostředí

Integrované vývojové prostředí (z angličtiny ve zkratce IDE) je nástroj, který ocení každý C/C++ programátor, který chce trochu komfortu a nespokojí se jen s notepadem a voláním kompilátoru. IDE je nástroj, resp. sada nástrojů, které od nepaměti šetří čas při vývoji aplikace. Mezi základní vlastnosti každého IDE by mělo patřit:

  • syntax highlithing (obarvování zdrojového kódu)
  • code folding (sbalování a rozbalování zdrojového kódu)
  • práce s projekty, snadná editace více souborů a vyhledávání mezi soubory
  • preprocesor a debugger (ladící nástroje, které hledají chyby ve zdrojovém kódu)
  • code completed (dokončování zdrojového kódu, pokud máte rozepsané alespoň jedno písmeno z určité funkce, datového typu apod. – vysune se nabídka, kde lze vybrat co chcete doplnit)
  • object a file browser (seznam objektů, resp. souborů v projektu)
  • kompilátor nebo interpreter (programy zpracovávající zdrojový kód nebo skript do spustitelného formátu)

Dev-c++ se představuje

Dev-c++ je velmi sofistikovaný nástroj, který ocení nejen začínající uživatelé.

Kromě výše zmíněných vlastností přidává:

  • práce s vícero projekty, resp. s vícero programovacími jazyky a knihovnami
  • rozšíření zvané DevPack, které umožňuje snadno stáhnout knihovnu nebo rozšíření k Dev-c++
  • CVS, tedy nástroj pro správu verzí zdrojových kódu mezi mnoha uživateli (v dnešní době se ale spíše používá novější Subversion – SVN)
  • seznam TODO (todo je komentář ve zdrojovém kódu, kde si poznamenáte co ještě vylepšit/opravit)
  • ve zdrojovém kódu lze umisťovat záložky
  • a další…

Dev-c++ používá, stejně jako mnoho jiných IDE, externí programy např. kompilátor MinGW (windows klon gcc kompilátoru). Tato praxe je z důvodu, aby se nevyvíjelo příliš nástrojů naráz, ale přenechání práce na externích nástrojích a programech těm, kteří se na daný obor specializují.

Dev-c je vhodné, jak jsem zmínil, spíše pro začátečníky, ale zkušený uživatel taky nemusí být zklamaný. Dev-c lze i konfigurovat podle svého přání, např. obarvování zdrojového kódu lze přizpůsobit svému stylu.

Historie projektu

S vývojem Dev-c začal Colin Laplace, poté software několik let vyvíjela společnost Bloodshed Software jako open source s hostováním na sourceforge. Celé integrované vývojové prostředí je napsáno v Delphi 6 a poslední oznámená a vydaná verze je 5.0 beta 9.2 (4.9.9.2) z února 2005. Další verze nebyly oznámeny a zdá se, že projekt nikdo další nevede a nepřispívá do něj. Na projekt navázali až vývojáři wxDev-c, kteří si toto IDE vzaly za základ ke svému projektu.

Rozšiřitelnost

Jak jsem zmínil, je veliké plus, že Dev-c obsahuje integrovaný balík na rozšíření o vývojové nástroje a knihovny. Tento balík o který můžete rozšířit Dev-c čítá více než 500MB. V základu se jedná o tyto balíky a nástroje: binutils, Dev-C++ Map file, Dev-C++ Help file, gcc-core, gcc-g++, GNU Debugger, GNU Make, MinGW runtime, Windows32 API. U každého balíku pak můžete vidět: číslo verze, soubory jaké budou instalovány, popisek a url z které stahujete.

Hodnocení: program si zaslouží za svojí velikou pomoc začátečníkům dobrých 80 %.

Dev-C++ ke stažení zde:
Dev-C++ download

Článek Dev-c++ - navždy staré, ale dobré IDE byl publikován 17. září 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Diskuse k novinkám

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek