Guitar Rig - hrajeme si přes počítač

Tagy:  kytara, modulace, efekty, nástroje, guitar

Sponzorované odkazy

Guitar Rig - hrajeme si přes počítač

Guitar Rig je skvělý profesionální nástroj pro všechny kytaristy, kteří mají rádi osobitý, řízný a kvalitní zvuk své kytary. Jedná se o kompletní softwarové řešení vhodné pro cvičení, studiové nahrávání i podium. Nástroj patří od tvůrců Native Instruments, což je samo o sobě zárukou kvality. Jediné, co k tomu potřebujete, je vaše kytara, počítač a kvalitní zvuková karta. Bez ní se neobejdete. Levné nebo integrovaná grafická karta buď silný vstupní signál kytary vůbec nezvládne a vydává podivné zvuky, nebo se zpožďuje až o několik sekund. Nutností je zvuková karta obsahující modul ASIO. Na škodu také není mít při ruce mixážní pult, který práci velmi usnadní. Samozřejmě můžete k počítači připojit také zesilovač, reprobox či hifi – výběr nechám na vás.

Co to umí?

Guitar Rig obsahuje celkem 12 simulačních zesilovačů, 9 simulací mikrofonu, 34 efektů a 17 reproboxů. Není však důležité, kolik – že program simulací umí, ale kolik se jich dá prakticky využít a jsou zvukově kvalitní. Předem vám můžu říci, že je minimum těch, které se nepovedly a jsou zcela nepoužitelné. Navíc si také můžete připlatit a zakoupit si k softwaru také bytelný nožní přepínač, který využijete především při hraní na podiu. Kromě 8 nožních spínačů a 1 pedálu slouží sám o sobě jako zvuková karta. Navíc má v sobě dva vstupy, takže můžete hrát současně dva kytaristi na jeden program, což přináší další výhody a možnosti použití.

Provedení

Guitar Rig si můžete zakoupit buď jako samostatný software, nebo v kombinaci s již zmíněným nožním pedálem. Znovu bych připomněl jednu z nejdůležitějších věcí u Guitar Pro, a to zakoupení velmi kvalitní zvukové karty. V tomto případě je proto velmi vhodné a z mé strany doporučující zakoupit software včetně nožního pedálu, zvuková karta v něm obsažená je kvalitní a investované finance se vám brzy vrátí v podobě perfektního a komfortního zvuku. Díky nižší latenci máte pocit, že je zvuk přilepený ke kytaře, díky upraveným a novým modelům zesilovačů Guitar Rig nyní oslovuje další skupinu kytaristů. Uživatelské rozhraní programu je velmi dobře vymyšlené a perfektně graficky zpracované, efekt tak skutečně vypadá jak efekt a zesilovač jako zesilovač. Každý model boxu, efektu, zesilovače či mikrofonu má své vlastní grafické zpracování, včetně funkčních ovládacích potenciometrů a vypínačů, které jsou funkční a není tak problém si nastavit konfiguraci dle libosti.

systémové požadavky:

  • operační systém Mac OSX 10.4.x na počítači s procesorem G4 1.4 GHz nebo Intel Core Duo 1.66 Ghz a vyšším, alespoň 512 MB RAM nebo operační systém Windows XP se service packem 2 nebo Windows Vista (32 bitová verze) na počítači s procesory Intel Pentium nebo AMD Athlon XP s frekvencí alespoň 1,4 Ghz a pamětí minimálně 512 MB
  • rozhraní USB 2.0 pro připojení Rig Kontrolu 3

vybrané vlastnosti:

  • 12 modelů kytarových a lampových zesilovačů
  • 44 kytarových efektů
  • 17 kytarových a 6 basových reproboxů, 4 reproboxy s rotujícími zvukovody a 9 simulací mikrofonů
  • nový systém přiřazování odpovídajících reproboxů
  • nový nožní ovladač Rig Kontrol 3 s integrovaným audio a MIDI rozhraním
  • integrovaná ladička, metronom a 2 virtuální magnetofony s možností nahrávání vaší hry
  • upravený „loop machine“ pro snadné vrstvení zvuků a práci se smyčkami
  • výborné ovladače „modifiers“ pro tvorbu zvukových kreací bez hranic
  • Live View režim zobrazení pro rychlejší práci s programem na pódiu

Shrnutí

Program poslouží všem, kteří by rádi profesionální zvuk a jednoduché ovládání bez nutnosti nákupu desítek jednotlivých efektů, které by na podiu při hraní na zemi zbytečně zavazeli. Jediné, co ke hraní potřebujete je počítač s programem, popř. ještě speciální nožní pedál.

Guitar Rig si můžete vyzkoušet zde: Stáhnou zkušební verzi

Článek Guitar Rig - hrajeme si přes počítač byl publikován 10. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek