Nebojte se Linuxu — 1. díl

Tagy:  linux, linux zdarma, přechod na linux, začínáme s linuxem

Sponzorované odkazy

Nebojte se Linuxu — 1. díl

Už za dva roky to bude 20 let co světlo světa spatřila první verze alternativního operačního systému Linux. Mnoho lidí Linux miluje, mnoho jej nenávidí, ale také mnoho lidí stále o něm nic neví. Právě pro poslední skupinu lidí bude koncipován náš seriál o proniknutí do tohoto úžasného systému.

Co je vůbec Linux?

Linux je alternativní a otevřený operační systém, který začal vyvíjet Linus Torvalds. Systém byl ovlivněn jiným operačním systémem- UNIXem a název Linux vznikl od Linusův UNIX. Počátky tohoto systému byly velmi těžké a probírat zde celou jeho historii, je nad rámec tohoto seriálu a ani to není cílem- tento seriál si klade za cíl pomoci začátečníkům s tímto systémem. Zájemce o historii však mohu odkázat na nějakou z jazykových mutací Wikipedie.

Linux je moderní operační systém, který podporuje velkou škálu hardwaru, je víceuživatelský (stejně jako na Windows může se přihlašovat více uživatelů) a více úlohový (tj. podporuje multitasking). Pro Linux je k dispozici velká škála softwarových produktů a to i více než 100 000, nemusíte se tedy bát, že by vám něco chybělo. Linux je vyvíjen jako otevřený systém, kdokoliv si tak může poupravit co se mu nelíbí nebo přidat určitou vlastnost. Mnoho vývojářů a firem však za dlouhých 20 let mělo odlišné názory jakým směrem se má vývoj ubírat a tak vnikly různé odnože (vývojové větve) zvané distribuce. Každá linuxová distribuce se pak liší například grafickým rozhraním, skladbou softwaru, přístupu k uživateli apod. Linuxových distribucí je opravdu mnoho a pro někoho to může být zmatečné, ale pokud se trochu zorientujete, zjistíte, že máte k dispozici obrovský výběr hotových řešení a nemusíte používat to jediné co vám výrobce dodal (viz Windows).

Proč se vůbec o Linux zajímat?

Linux je graficky velmi povedený systém s menšími nároky na hardware, můžete jej tedy v klidu nasadit tam, kde i staré verze Windows běží s obtížemi. Linux používá celkem na světě odhadem 7 % populace, nemusíte se bát, že by se nenašel nikdo, kdo by vám neporadil nebo nepomohl. Systém je také malinko jinak koncipován než Windows, mnohem bezpečněji. Nové verze Windows pak od Linuxu jen kopírují (příklady: Windows Aero, etc/hosts, UAC apod.). Právě vyšší bezpečnost je jeden z hlavních důvodů proč Linux- uživatelé se zde téměř vůbec nemusí bát virů. Linux je zdarma (pokud si nekoupíte verzi s online podporou) a mnoho dalšího.

Jakou linuxovou distribuci zvolit?

Některé linuxové distribuce se specializují na profesionály, jiné např. na křesťany, pro náruživé hráče, nadané pracovníky s multimédia apod. Ne každému začátečníkovi však může vyhovovat jen jedna distribuce, musí si zkrátka najít tu svou. Vyjmenuji zde několik distribucí s ukázkami snímků obrazovky, kde vy si najdete tu svou. V dalším díle seriálu si pak projdeme instalaci a první nastavení systému. V seriálu budeme používat ukázky na linuxové distribuci Ubutnu, kterou i začátečníkům maximálně doporučuji.

Přehled nejznámějších distribucí:

Ubuntu

Fedora

openSUSE

Mandriva

Red Hat

Slackware

Malá informace na závěr: abych byl maximálně přesný uvedu zde ještě, že Linux je označení jádra systému, samotný operační systém je obvykle se zkratkou GNU/Linux. Nechtěl jsem to však zakomponovávat do úvodu článku a v celém článku používám pouhé označení Linux pro celý operační systém.

Článek Nebojte se Linuxu — 1. díl byl publikován 24. března 2009 v 05.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Zobrazit všechny nebo přidat příspěvek