Avant Browser - webový prohlížeč z Číny

Tagy:  Avant Browser, internetové prohlížeče, Čína, Firefox, IE, Internet Explorer

Sponzorované odkazy

Avant Browser - webový prohlížeč z Číny

Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome, to jsou ti asi nejoblíbenější a nejpoužívanější web-browsery. Dnes si tu však představíme prohlížeč Avant Browser(AB), který tedy pochází s Číny a také usiluje o své místo v internetovém světě. Má na to vůbec nárok?

Pár slov úvodem

AB je pro nás možná netypický svým místem původu. Jeho tvůrcem je čínský programátor Anderson Che a velkou inspiraci nalezl v již uvedeném prohlížeči Opera. AB však nemá vlastní jádro a proto používá Tridenta, na kterém jsou postaveni prohlížeči gigantu Microsoft, totiž IE. A proto je funkčnost čínského prohlížeče podmíněna vlastněním Internet Explorera verze 6 nebo 7. Nároky na použitý OS jsou tudíž totožné, korektně běží na systémech od Windows 98 až po Windows Vista. UživateléLinuxu mají smůlu.
Tvůrce nám slibuje plně skinovatelný vzhled, možnost blokování vyskakovacích oken (pop-up reklam), nevyžádaných reklam, lepší zabezpečení, obnovení otevřených oken při zhroucení. To a mnohem více by měli být aspekty Avant Browsera a jsou velmi lákavé, takže se na to raději společně podíváme.

Instalujeme

Toto slovo musí být úplně každému jasné a také každý musí vědět, že je to první krok před započetím práce s „novým“ softwarem. V tomto slově se skrývá stažení 2 MB dlouhého instalačního balíčku a jeho instalace, která neobsahuje žádný složitý a neznámý krok. Po dokončení instalace můžeme prohlížeč spustit.

Instalace Avant BrowserInstalace Avant Browser

Jen dvě slova: spuštění a nastavení

Během prvního spuštění budeme v malém okénku vyzváni k volbě AB jako svůj výchozí prohlížeč. Pokud používáte pouze IE, asi bych odpověděl Ano, pokud užíváte jiný, zvolte raději Ne. Vždyť k této volbě se můžeme dostat kdykoliv později.

Nastavení výchozího prohlížečeNastavení výchozího prohlížeče

Při každém spuštění (nejen při prvním) budeme v pravém dolním rohu vyzváni k vytvoření profilu, tzv. Online Storage. Registrací nezískáme nic jiného, než že si uložíme svou konfiguraci, své záložky, své RSS odkazy do internetové privátní úschovny, abychom měli tato data dostupná kdekoliv. Pokud nic nezvolíme, tabulka přihlášení/re­gistrace zmizí po pár okamžicích sama.

Online StorageOnline Storage

Dalším relativně důležitým krokem bude samotné nastavení, které získáme v pravém horním rohu, v sekci Nástroje. Pokud zde souhlasíme s implicitním nastavením jazyka (český) a různých zákazů, postoupíme dolů až na předposlední tlačítko, tlačítko Nastavení Avant Browseru … .
Zde je v první podsložce možnost nastavení domovské stránky a dalších Extra startovacích stránek, které se otevírají při spuštění prohlížeče v dalších záložkách. Ostatní podložky jsou automaticky a správně nastavené pro nejběžnější použití a pokud chceme, můžeme si je nastavit podle svého. Vše je hezky česky, takže s tím určitě nikdo nebude mít problém. Výběr uložíme stisknutím tlačítka OK.

Domovská stránkaDomovská stránka

A jak se s tím vlastně pracuje?

Činnost AB poznáme po jeho spuštění i v tray liště, kde se ukazuje typickým symbolem: písmeno A v modrém poli. Zobrazování stránek či slíbené blokování reklam, vyskakovacích oken atd. skutečně umí a to dobře. Vzhled je (jak vidíte na screenshotu) podobný spíše konkurenčnímu prohlížeči Maxthon než IE, ale rozložení tlačítek je téměř identické každému obyčejnému prohlížeči. No jen posuďte sami:

Stránka otevřená v Avant BrowserStránka otevřená v Avant Browser

Opravdu dobrá věc z Číny?

Avant Browser, internetový prohlížeč pocházející z nejlidnatější země světa, ukázal, jaká kouzla a možnosti existují používáním jádra IE. Ukázal nám také řadu možností nastavení, se kterými si alespoň trochu zkušený člověk může pohrát a vytvořit si tak téměř ideální prohlížeč.
Avant Browser si získal mou náklonnost, můj obdiv a k tomu také odpovídající hodnocení. Sám bych ho začátečníkovi spíše nedoporučil, ale jako nástavba Internet Exploreru funguje na výbornou. Nevýhodou bych zde snad mohl uvést jeho možnou nepřehlednost a jádro Trident. V konkurenci však úspěšně ustál!

Mé hodnocení =  80 %

Avant Browser si můžete stáhnout zde:
Avant Browser download

Článek Avant Browser - webový prohlížeč z Číny byl publikován 30. května 2009 v 10.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Vojtěch Král. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek