Práce se pevným diskem všeho druhu - Acronis Disk Director Suite 10 - 1.díl

Tagy:  acronis director disk suite, acronis, acronis director disk, správa disku, formát disku, úpravy disku, disk, acronis

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Práce se pevným diskem všeho druhu - Acronis Disk Director Suite 10 - 1.díl
  2. Práce se pevným diskem všeho druhu - Acronis Disk Director Suite 10 - 2.díl
  3. OS Selector - Acronis Disk Director Suite 10 - 3.díl
Práce se pevným diskem všeho druhu - Acronis Disk Director Suite 10 - 1.díl

Určitě jste se s tím už někdy setkali. Potřebovali jste nějakým způsobem upravit váš pevný disk, ať už zdefragmentovat, rozdělit na oddíly, zformátovat, nebo zazálohovat. Pokud jste neskončili jen u plánování, či přenechání tohoto pro někoho složitého úkonu vašemu kamarádovi, možná jste někdy narazili na velice chytrý prográmek z dílen společnosti Acronis s názvem Disk Director Suite 10. Tento balík nabitý všelijakými užitečnými nástroji není bohužel k dispozici zdarma, avšak peníze do něj investované se vám zcela jistě jednou vrátí zpět. Jen pro představu, mezi hlavní funkce patří všelijaká práce s pevným diskem či diskovými oddíly, jako například** rozdělení pevného disku, sloučení nebo kopírování diskových oddílů a jiné zajímavé funkce**. Potěší i bezpochyby fakt, že tento chytrý balík je kompletně lokalizován do českého jazyka.

Přehledné a jednoduché rozhraní programuPřehledné a jednoduché rozhraní programu

Malý, ale šikovný!

Jak už napoví sám anglický název Disk Director, neboli správce disku, tento prográmek je určený pro práci s pevným diskem všeho druhu. S trochou nadsázky lze říci, že je více pravděpodobné, že vámi požadovanou funkci zprvu nenajdete, než aby to Disk Director neuměl. I já po pár letech používání tohoto nástroje jsem si kolikrát říkal, tohle to musí umět, a taky že umělo. Práci a orientaci v rozhraní programu velmi zpříjemňuje lokalizace do českého jazyka, tudíž se i méně zkušení uživatelé nemusejí bát toho, že by se dostali do slepé uličky, odkud by nevěděli kam dál. Disk Director totiž disponuje propracovanou nápovědou, v níž se snadno dočtete, jaká která funkce k čemu slouží, co dělá a co je dobré předtím vědět.

Důrazně však upozorňuji před jakoukoliv operací s pevným diskem udělat alespoň zálohu těch nejdůležitějších věcí z CELÉHO pevného disku, jelikož za ty léta už se mi to vrtání v pevných discích několikrát nemile vymstilo. Tím nemyslím konkrétně práci v Disk Directoru, zde jsem snad neměl žádné problémy, ale tak obecně.

Mezi hlavní funkce patří všemožná práce s diskovými oddíly i celými pevnými disky, jistě neuvedu všechny, poněvadž věřím tomu, že spoustu funkcí jsem ještě za ty léta neobjevil či je nepoužil. Mezi ty základní patří rozdělení pevného disku na diskové oddíly, vytváření primárních a logických diskových oddílů, změna oddílu primárního na logický a naopak, konverze souborového systému, mazání diskových oddílů, změna jejich velikostí, kompletní zformátování („zrušení“ do základu) pevného disku, bezpečné mazání dat (umělý přepis dat), kopírování, slučování, zálohování apod. Pokročilejší uživatele potěší z rozšířené možnosti editace a práce na úrovni sektorů, změny označení či podrobné nastavování a organizace zápisu dat. Perličkou je i vytvoření zaváděcího CD (bootovací CD), s jehož pomocí můžete provádět obdobné akce aniž byste museli mít nainstalovaný Windows. Využijete jej zejména ve chvíli, kdy se něco pokazí a nedostanete se do systému. Zakoupené CD přímo od Acronis je bootovací samo od sebe, žádné zavádějící CD vytvářet nemusíte. Funkcí je nepřeberné množství, výše vyjmenované jsou pro nás asi ty nejzajímavější, poněvadž se v našem následujícím menším seriálu podíváme, jak provádět základní operace s pevným diskem, aniž bychom přišli o data, či se ocitli ve slepé uličce a o půlnoci volali kamarádovi, co jsme to zas vyvedli.

K dispozici máte i česky lokalizovanou nápovědu a nástroj pro vytvoření Bootovacího CD s Disk directoremK dispozici máte i česky lokalizovanou nápovědu a nástroj pro vytvoření Bootovacího CD s Disk directorem

OS Selector – téma samo pro sebe

Tento komplexní nástroj můžeme označit jako takový samostatný podprogram celého Disk Directoru. Ve zkratce se jedná o bootovací manažer, skrz který můžete organizovat nainstalované operační systémy na vašem pevném disku. Můžete dokonce nainstalovat i více operačních systémů na stejný diskový oddíl. V praxi to znamená, že přes rozhraní Disk Directoru tento podprogram nainstalujete, poté při každém spuštění se objeví obrazovka, že se spouští OS Selector, stiskem klávesy F6 však můžete akci přeskočit, poté nabootuje výchozí operační systém.

Jak jsem však uvedl v hlavičce, OS Selector je téma samo pro sebe, proto ho jen tak naťukneme, poněvadž předpokládám, že ne každý doma instaluje několik operačních systému najednou. V našem seriálu však na něj taky dojde. Začátkem jen uvedu hlavní funkce tohoto dle mého užitečného nástroje. OS Selector pracuje na tom principu, že svojí instalací přepíše veškeré výchozí zavaděče operačních systémů, tudíž při snaze počítače nabootovat se načte jako první právě OS Selector, ve kterém si mimo jiné můžete právě zvolit, jaký systém chcete spustit, aniž by se nainstalované systémy mezi sebou jakýmkoliv způsobem ovlivňovaly. Pokud jste někdy zkoušeli provozovat na jednom pevném disku více operačních systémů, asi víte o čem mluvím. Někdy se totiž stane, že poslední nainstalovaný systém přepíše veškeré zavaděče těch ostatních přítomných na pevném disku a spouští jen sám sebe, tím jsou pak ty ostatní systémy na disku odsunuty do kouta a je velký problém se k nim opět dostat. Jistě namítnete, že ideálním řešením je použití virtualizačních nástrojů a vytvoření „virtuální“ instalace operačních systémů například přes program jako je VMware. Problém však může nastat ve dvou zásadních věcech. Virtualizaci váš procesor totiž musí podporovat a pokud máte pomalejší počítač, není virtualizace to pravé ořechové. Proto je tu právě OS Selector, který zařídí, aby se váš operační systém načetl jako každý jiný, aniž byste museli mít doma pod kapotou vaší PC skříně zbraně hromadného ničení :) Pomocí OS Selectoru můžete nainstalovat až 100 operačních systémů různého původu. Více až někdy jindy v samostatném článku.

Rozhraní OS SelectoruRozhraní OS Selectoru

Před dalším dílem naší malé série na pokračování prozradím, čím se budeme zabývat příště. Ukážeme si totiž prostředí programu, popíšeme základní procedury a postupy například při rozdělování pevného disku, změnách velikosti oddílů, mazání a formátování, apod. Doufám že vás můj malý seriál zaujme či někdy vytáhne z bryndy. Acronis Disk Director 10 je totiž multifunkční nástroj, jenž si zaslouží pozornost a pro ty, kteří se nebáli jej vyzkoušet, se jistě stane užitečným pomocníkem při práci s pevným diskem.

Hodnocení:  90 %

Výhody:

  • multifunkční nástroj pro správu disku
  • přehledné jednoduché rozhraní
  • kompletní česká lokalizace včetně české nápovědy
  • pro začátečníky tzv. automatický režim

Nevýhody:

  • snad jen ta cena - do 1000kč

Výborný program

Stáhnout testovací verzi ze stránek Edownload.cz

Koupit produkt ze stránek SW.cz

Článek Práce se pevným diskem všeho druhu - Acronis Disk Director Suite 10 - 1.díl byl publikován 26. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Prosím čekejte ...