Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - I. díl
Články v sérii
- Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - I. díl
- Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - II. díl
- Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - III. díl
Google Chrome OS – jedno z nejvíce diskutovaných témat dneška. Naprosto nová myšlenka, která by v budoucnu mohla změnit operační systém do úplně opačné podoby než ho známe dnes. Google nabízí nespočetné množství různých webových aplikací. Pro plné využití svých aplikací si Google našel vynikající nápad – vytvořit operační systém, který by využíval všech těchto aplikací automaticky, tedy bez jakékoli instalace. Přinášíme vám třídílný seriál o operačním systému od softwarového giganta Google skrývající se pod triviálním názvem Google Chrome OS.
Základní podstata Google Chrome OS
Tím nejdůležitějším faktem je stoprocentně základní podstata funkce Google Chrome OS. Chrome OS totiž naprosto vyvrací dnešní představu o operačním systému. Jeho jádro je sice založené na Linuxu, avšak systém jako takový neobsahuje žádné další aplikace. Všechny aplikace jsou totiž webové, z čehož vyplývá, že se k nim bez internetu prostě nedostanete. Uživatelské rozhraní systému vypadá stejně jako rozhraní webového prohlížeče Google Chrome s jednou změnou. Určitě neočekávejte klasické grafické rozhraní KDE či GNOME.
Co je to cloud computing?
Termín cloud computing se čím dál tím více začíná rozšiřovat. I když se podobné technologie snažil využít Microsoft koncem devadesátých let v systému Windows 98, teprve letos se o ní začalo mluvit jako o uskutečnitelném a celkem zajímavém nápadu. Musíme samozřejmě brát v potaz, že v devadesátých letech byla úplně jiná situace v oblasti internetu. Jednak bylo několikanásobně méně uživatelů, jednak bylo připojení velmi drahé a pomalé. Vzpomínáte na „krásné“ časy s vytáčeným připojením? Dnes je již situace mnohem lepší a jen v České republice je připojeno něco kolem 50% domácností. V ostatních zemích Evropské Unie je toto číslo ještě o poznání větší. Dost ale bylo čísel a statistik. Co je vlastně cloud computing jako takový? Vize cloud computingu vychází z přístupu k aplikacím na vzdálených serverech. V praxi by to tedy znamenalo, že byste měli na počítači nainstalovaný pouze operační systém a ke všem aplikacím byste se připojovali prostřednictvím webového prohlížeče či nějakého speciálního rozhraní. Ovšem k plnému využití počítače byste museli být neustále připojeni k internetu. Mnozí uživatelé by jistě ocenili počítač, o který se vůbec nemusí starat. Jednoduše zapnout a pracovat, žádná správa ani žádné jiné serepetičky týkající se chodu operačního systému. Shrnul bych to jednoduše. Každý nástroj či funkce, ke které se můžete připojit z jakéhokoliv počítače odkudkoliv ze světa, spadá pod pojem cloud computing a tak například i takový účet na Facebooku či emailová schránka je vlastně také součástí cloud computingu. Cloud computing je téma samo pro sebe, proto jsme se mu tedy věnovali jen ve stručnosti.
Google Android a současná situace
V současné době Google nabízí nespočetné množství funkcí, webových a klasických aplikací a také svůj vlastní operační systém pro chytré mobilní telefony. Příchodem tohoto operačního systému, nebo chcete-li přímo Google Android, se situace na trhu s chytrými telefony ještě více vyhrotila a přiostřila. Android je bohužel zatím v plenkách, a tak má konkurence navrch. Mnozí se snažili Google Android nainstalovat pro notebooky. Chvíli se dokonce mluvilo o speciálních edici mini notebooků, respektive netbooků, EEE s Androidem od společnosti Asus. S příchodem Google Chrome OS se však tato myšlenka neuskutečnila, a tak se reálné vydání netbooku se systémem od Googlu lehce oddálilo. Berme to z té lepší stránky, Google Chrome OS totiž bude operační systém šitý přímo na míru netbooků. I přesto sám Google prohlašuje, že se zájmy obou operačních systémů budou v lecčem křížit.
V dalším díle se dočtete…
Nastínili jsme si alespoň základní myšlenku operačního systému Google Chrome OS. Ve druhém díle našeho třídílného putování napříč problematikou Google Chrome OS se podíváme na praktické využití a na jednotlivé aplikace.
Článek Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - I. díl byl publikován 6. ledna 2010 v 09.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Google Maps 19.10.2007 07.00
- Google Sky 04.09.2007 13.00
- Google Video 18.10.2007 06.00
- Google Earth 25.08.2007 06.00
- Google talk 02.10.2007 06.00
Top 10
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Trendy pánské tenisky pro podzim 2024
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Nero 7 download
- Co je integrační software?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.
Články z HerniMag.cz
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Jak se vypořádat s koronakrizí jako samoživitelka
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Jak se zabavit doma? Zkuste online hry, s návodem je zvládnete