Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - III. díl

Tagy:  Google Chrome OS, Google Chrome, GoogleDocs, Gears, operační systém, betaverze, netbook, nettop, Atom, open source, cloud computing, webové aplikace, Android

Články v sérii

  1. Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - I. díl
  2. Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - II. díl
  3. Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - III. díl
Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - III. díl

Přinášíme vám poslední díl třídílné série a Google Chrome OS. V tomto díle si všechny informace shrneme a také si řekneme, k čemu by měl být tento systém primárně využíván. V neposlední řadě se podíváme na největší klady a zápory Google Chrome OS. I když je na nějaké větší hodnocení relativně dost času, zhodnotím program ze zatím známých informací. Hodnocení však berte s rezervou, k dispozici je totiž zatím jen betaverze.

Google TalkGoogle Talk

Primární určení

Možná se vám Google Chrome OS může zdát jako naprosto neschopný a zbytečný systém. Zdání klame. Mnoho uživatelů si totiž dnes při práci s počítačem vystačí jen a pouze s prohlížečem. Přesně na tyto uživatele je systém směřován. Proč používat zbytečně těžkopadný systém, když je jednoduchá a rychlá alternativa. Primárně je systém určen na „Atomové“ netbooky či nettopy. Výkon zde totiž nehraje roli. Záhadou však zůstává jak Google vyřeší problematiku s výdrží baterie, protože u netbooků je to jeden z hlavních prvků při výběru. Systém je schopný nastartovat během sedmi vteřin do přihlašovací obrazovky. Po uběhnutí dalších tří vteřin od odsouhlasení zadaných přihlašovacích údajů můžete ihned pracovat. Google Chrome OS je šířen pod licencí open source, což by mohlo lehce snížit cenu některých netbooků, respektive nettopů.

Výběr oken Google ChromeVýběr oken Google Chrome

Klady a zápory

Je sice relativně brzo dělat nějaké závěry z betaverze Google Chrome OS, ale alespoň pro představu si shrneme největší zápory a klady. Začneme tedy klady. Největším lákadlem je určitě svižnost a jednoduchost celého systému. Nastartování systému během 7 vteřin je úctyhodný výkon. Jednoduchost je však velmi kontroverzní záležitostí. Záleží totiž na jedinci. Někdo si rád pohraje s nastavením a upraví systém. Avšak druhá skupina lidí, pro které je Google Chrome OS určen, si raději zapne počítač a ihned serfuje po internetu. Dobrá zpráva je, že za tímto projektem stojí sám softwarový gigant Google, a tak by měla podpora celého systému zajištěna. Navíc poskytuje nespočetné množství různých webových aplikací, které jistě upraví i do podoby pro Google Chrome OS. Nyní se můžeme pustit do záporů. V určitých případech je vize cloud computingu relativně špatná. Co když někde není k dispozici internet a potřebujete něco zpracovat? Je sice pravda, že na čím dál tím více místech naleznete vysokorychlostní internet, ale pořád ho nenajdete všude. Ve finále by mohlo být pochybné zabezpečení citlivých dat. Google však prohlašuje, že si o bezpečnosti Google Chrome OS nemusíme dělat starosti. Jak to dopadne, ale uvidíme až příští rok.

Beta

Protože je Google Chrome OS šířen pod licencí open source, Google nedávno vypustil zdrojové kódy. Přesně stejný krok udělal také u Androidu. Nyní se na internetu objevuje nespočetné množství různých beta verzí, kdy většina z nich je pouhopouhý fake, chcete-li napodobenina. Doporučuji při vyhledávání dávat pozor. Špatná betaverze by vám totiž mohla zkazit nadšení z nového systému.

GoogleDocsGoogleDocs

Závěrečný souhrn a zhodnocení

Dobrali jsme k závěru třídílné série o Google Chrome OS. Vize cloud computingu by mohla díky Google Chrome OS nabrat opravdu reálných hodnot. Mnoho uživatelů nepotřebuje nic jiného než prohlížeč a maximálně nějaké aplikace pro kancelářskou práci. A přesně tuto skupinu by měl Google Chrome OS oslovit. Bezúdržbový, jednoduchý a podle Googlu i bezpečný systém – to je Google Chrome OS. Jestli bude ostrou konkurencí na poli operačních systému se momentálně bohužel nedá určit. Na úplné hodnocení je ještě hromada času, a tak jsem vám nastínil pouze některé zápory a klady. Jak obstojí Google Chrome OS na náročném trhu operačních systémů můžete hlasovat v anketě pod článkem. Chrome OS by měl být k dispozici v polovině roku 2010.

Článek Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - III. díl byl publikován 11. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Podobné články

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek