Učíme se psát na klávesnici - ATF

Tagy:  psaní všemi deseti, psaní na počítači, klávesnice, informatika, ATF, all teen fingers, jak psát všemi deseti, psaní na klávesnici, kurzy psaní, psaní na pc online

Sponzorované odkazy

Učíme se psát na klávesnici - ATF

ATF (All ten fingers) je česká softwarová stálice na poli programů pro výuku psaní všemi deseti určená nejen pro využití ve školách, ale také k individuálnímu studiu. O dlouholetých zkušenostech výrobce s tímto tématem svědčí i to, že první verze programu ATF vznikla už v roce 1992 na platformě DOS. Sám se hned na úvodu přiznám, že ovládám psaní maximálně tak všemi šesti a tak jsem možnost testování tohoto programu opravdu uvítal. Pojďme nyní společně zjistit jak se s programem pracuje a vzhledem k mým velice omezeným schopnostem psaní všemi deseti také to, zda dokáže program opravdu pomoci v učení.

Vzhled? Jednoduchost a přehlednost na prvním místě…

Vzhled programu odpovídá povaze výukového softwaru jak ho známe, což podle mě opravdu není na škodu. Všechny ovládací panely a prvky jsou umístěny přehledně a jednoduše. Měl jsem příležitost vidět i verzi 7 a musím uznat, že nová verze je co se týče designu opravdu skokem vpřed, protože i přes to, že vzhled programu není opravdu nijak složitý, vypadá moderně a vkusně.

ATF 2ATF 2

Samotná výuka

ATF umožňuje učit se jak na české, tak na německé a anglické klávesnici a také si vybírat jednotlivé texty lekcí (například na české klávesnici můžeme používat anglické texty). Po zvolení klávesnice se můžeme vrhnout na samotnou výuku. Ta probíhá po lekcích přičemž každá lekce je věnovaná určité kombinaci několika písmen či znaků a je rozdělena do několika snímků. Po zvolení lekce a snímku se zobrazí kombinace písmen pro opis. Nahoře v modrém panelu se vedle čísla lekce a snímku zobrazuje také jaké písmeno máme právě napsat a také jakým prstem ho máme napsat. Po každém dokončení snímku se zobrazí vyhodnocení v podobě tabulky s údaji jako je počet chyb, počet úhozů za minutu apod… Po několika odepsaných snímcích jsem opravdu mohl pozorovat jisté malé zlepšení a tak si myslím, že tento způsob je opravdu vhodný i pro začátečníky.

Na procvičování můžeme využít možnost nahrání jakéhokoliv textu ve formátu .txt a nebo také třeba možnost psaní daného snímku na čas či pozpátku. Mimo základních funkcí můžeme nastavit třeba metronom pro udávání tempa psaní (blikání, tikání…)

Licence

ATF je volně dostupný pouze v demoverzi, která obsahuje jen několik lekcí a není možné vytvářet profily uživatelů. Plná verze v jednouživatelské licenci je k dostání za 490 KČ, což opravdu není nějaká závratná částka. Za multilicenci či síťovou licenci už zaplatíte více, ale pořád je cena únosná. Na svém webu výrobce také nabízí zajímavou verzi ATF profi, která mimo samotného ATF obsahuje i ATF editor, sloužící k výuce psaní všemi deseti v plnohodnotném textovém editoru a program pro výuku psaní na numerické klávesnici – ATF Sudoku.

ATFATF

Bez práce nejsou koláče…

ATF je opravdu podařený program nicméně je nutné si uvědomit, že samotný program (zatím) nedokáže zázraky. Hlavním prostředkem zůstává pořád silná vůle uživatele trénovat a učit se. Pokud tuto vůli máte, tak se ATF může stát vaším výborným pomocníkem při učení umění psaní všemi deseti. A co se týče mě, já nejspíš zůstanu u psaní „všemi“ šesti.

Hodnocení:  83 %

Stáhnout ATF z Edownload.cz

Výhody:

  • dlouholeté zkušenosti
  • vhodné i pro začátečníky

Nevýhody:

  • cena

Článek Učíme se psát na klávesnici - ATF byl publikován 7. února 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek