Tvorba hudby na PC – Virtual Studio Technology - II.díl

Tagy:  DAW, VST, virtual studio technology, steinberg, cubase, albino 3, dsk strings, hudba, úpravy hudby, tvoření hudby

Sponzorované odkazy

Tvorba hudby na PC – Virtual Studio Technology - II.díl

V minulém díle jsme se zabývali DAW – základními pracovními stanicemi pro tvorbu hudby a dnes se podíváme na další nezbytnou součást studia každého producenta – VST pluginy. Dozvíme se co VST vlastně znamená a také si ukážeme několik virtuálních nástrojů a efektů, a to jak komerčních tak šířených zdarma. V neposlední řadě se také dozvíme kde je vyhledávat a odkud je zdarma stahovat.

Co to je VST?

VST je zkratka pro Virtual Studio Technology a v podstatě se jedná o malé programy, které potřebují ke svému chodu nějakou hostitelskou aplikaci (např.: jedno z DAW uvedených v minulém díle). Tento standart vytvořila a poprvé použila známá vývojářská společnost Steinberg, která stojí za softwarem Cubase, což je jeden z nejpoužívanějších programů v hudebních studiích po celém světě. VST pluginy můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: VSTi – softwarové nástroje (např.: syntezátory) a VST, kam spadají všechny ostatní pluginy např.: efekty. Nyní už aspoň trochu víme o co se jedná a můžeme se podívat na jednotlivé pluginy.

Native Instruments Massive

Firma Native Instruments patří mezi nejznámější firmy na poli hudebních programů a její výrobky dosahují vysokých kvalit a Massive určitě není vyjímkou. Jedná se o softwarový nástroj – syntezátor, který je velmi flexibilní a jeho využití je proto široké. Obsahuje všechny základní prvky, které by měl syntezátor obsahovat (trojice oscilátorů, filtry, možnost různých typů modulací – např.: LFO). Velké plus je podle mě velká knihovna presetů (předprogramovaných zvuků), které jsou také velice kvalitní a tak si i uživatel, který není zběhlý v teorii tvorby zvuků určitě přijde na své. Knihovna obsahuje vše od orchestrálních zvuků až po různé electro syntetizéry. Dobrá je také kompatibilita, vedle VST verze Massive obsahuje i standalone – samostatnou verzi a také verze pro ostatní známé pluginové standarty. O kvalitě tohoto syntezátoru svědčí i velké množství světových hudebníků, kteří ho používají (např.: známý dnb producent Sub Focus). Jediná nevýhoda je cena – 179 Euro, ale vyzkoušejte si demo.

Stáhnout Native Instruments Massice

Rob Papen Albino 3

Další syntezátor, který si dnes představíme nese název Albino 3. Opět obsahuje všechny klasické prvky syntezátoru a velkou knihovnu presetů. Albino 3 osobně používám ze všech VST pluginů nejvíce a nemohu si ho vynachválit. Pokud potřebujete nějaký vlastní originální zvuk není nutné ho programovat úplně od začátku, neboť rozsáhlá knihovna obsahuje takové množství zvuků, které jsou jednoduše editovatelné, takže si vybereme daný základní zvuk a během chvilky z něho uděláme zvuk jaký potřebujeme. Další plus je i stabilita – ještě se mi nestalo, že by Albino spadl, nebo že by přehnaně zaměstnával operační paměť. Co může být pro někoho lákadlo je přítomnost dvou zvukových knihoven od nizozemského hardcoru NavanaX a dnb producentského tria Noisia. Jediná malá nevýho která jak doufám bude brzy vyřešena je, že v současné době není Albino kompatibilní s Windows 7. Jeho cena je 149 Euro a opět si ho můžete vyzkoušet v demu.

Stáhnout Rob Papen Albino 3

Rob papen AlbinoRob papen Albino

DSK Strings

Na DSK Strings jsem narazil náhodou když jsem hledal pluginy dostupné zdarma. Jedná se o nástroj poněkud více specializovaný, neboť jak už z názvu vyplývá DSK Strings „vyluzuje“ zvuky klasických smyčcových nástrojů. Samotný zvuk je tvořen dvěma nezávislými částmi – na každé si můžeme nastavit jiný nástroj (např.: cello a housle) a efekt flanger a delay. Kvalita výsledného zvuku se sice nemůže rovnat s drahými knihovnami samplů (např.: Vienna Symphonic Library), ale myslím si, že se určitě dá dobře využít.

Stáhnout DSK Strings

Kjaerhus Classic Series

Kjaerhus Classic Series (dále KCS) je zdarma dostupný balíček kvalitních VST efektů. Obsahuje všechny nejdůležitější efekty jako – filtr (všechny typy v jednom), chorus, kompresor, delay, ekvalizér, flanger, limiter, phaser a reverb. Tento balíček používám také a jsem s ním plně spokojen. Jediná škoda je, že tyto efekty jsou kompatibilní pouze s Windows XP a 2000.

StringsStrings

Stáhnout Kjaerhus Classic Series

DBlue Glitch

Poslední plugin, který si dnes představíme je opět zdarma šířený DBlue Glitch. Glitch umožňuje v reálném čase sekat a opakovat vybranou zvukovou smyčku a různě „kazit“ zvuk zkresleními a jinými efekty.

GlitchGlitch

Stáhnout DBlue Glitch

Kde hledat pluginy zdarma?

Existuje několik webů s databázemi volně dostupných pluginů. Mě osobně se nejvíce osvědčil web KVRaudio.com, kde jsou všechny pluginy vyhledatelné podle kritérií a tak jednoduše najdeme přesně co potřebujeme. Mimo free pluginů je tu i databáze komerčních pluginů.

Doufám, že vám tento miniseriál aspoň trochu pomohl, a že nyní už jste vybavení a můžete začít s vlastní tvorbou. Teď už je vše jen na vás, hodně štěstí.

Článek Tvorba hudby na PC – Virtual Studio Technology - II.díl byl publikován 13. února 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Zobrazit všechny nebo přidat příspěvek