PCMark Vantage – otestujte svůj počítač naplno

Tagy:  pcmark, pcmark vantage, pc mark, futuremark, pcmakr, pcmakr vantage, pcmark05, benchmark, testování, počítač, výkon, výkonnost, hardware

Sponzorované odkazy

PCMark Vantage – otestujte svůj počítač naplno

Společnost Futuremark mimo svého nejznámějšího benchmarku 3DMark, jenž se zaměřuje téměř výhradně na výkon grafického akcelerátoru, už nějakou dobu vyvíjí i komplexní benchmark PCMark, který se od ostatních čistě syntetických benchmarků liší zejména tím, že se v testech zaměřuje na nejčastější činnosti uživatele, jako je například kancelářská práce (email, text,…), práce s fotografiemi, videem, hudbou, ale i na hraní her. Uživatel si tak potom může udělat lepší obrázek o výkonu svého počítače.

Produkty společnosti Futuremark mají dlouhou tradici zejména mezi overclockery a všelijakými nadšenci ladění výkonu počítače. Stávající verze PCMark Vantage přichází s dvouletým odstupem od poslední verze PCMark05 díky příchodu nové generace operačních systémů počínající Windows Vista, jenž navzdory valné kritice přinesly i spoustu nových funkcí a možností, a tak PCMark Vantage využívá právě nových vlastností tohoto systému. Musíme si totiž uvědomit, že vývoj hardwaru od Windows XP neuvěřitelně poposkočil – od superrychlých operačních pamětí přes vícejádrové procesory až například k SSD diskům.

Test – manipulace s obrázkyTest – manipulace s obrázky

Ještě než se podíváme na PCMark podrobněji, rád bych ještě zmínil licenční politiku Futuremarku. PCMark je sice dostupný v trial verzi, avšak možnosti programu jsou maximálně omezené, stejně jako 3Dmarku. Bohužel test lze spustit v trial verzi pouze jednou, avšak jsem názoru, že by měl být počet spuštění v testovací verzi navýšen alespoň na pět spuštění, aby měl uživatel minimální možnost program otestovat. Základní licence pak stojí něco okolo sedmi dolarů, dovoluje již neomezený počet spuštění, ale opět je několik funkcí nedostupných. Za zmínku už poté stojí snad jen Advanced verze, která již není nikterak omezená, avšak její nasazení je zúženo pouze na nekomerční užití, tedy do domácností, a to za nějakých dvacet dolarů. Nejvyšší verze Professional je již poté určena i do podniků a firem, její cena je však směšně vysoká – necelých tisíc dolarů.

Série testů – vykreslování web. stránek, přehrávání videa, herní testSérie testů – vykreslování web. stránek, přehrávání videa, herní test

Možnosti testování v PCMarku

Jak už jsem napsal, PCmark testuje počítač v reálných situacích, které uživatel nejčastěji provádí, jako například úprava fotografií, střih a editace videa, konverze audia/videa, sledování TV/videa, prohlížení webu, specifické aspekty CPU a GPU, hraní her a další. Celkem se benchmark set skládá z osmi sub testů:

  • PCMark suite – zahrnuje manipulaci s fotografiemi a videem, hraní her, přehrávání hudby včetně mnoha dalších specifických testů s různými aspekty CPU, GPU a výkonu pevného disku
  • Memories suite – test operačních pamětí při manipulaci s obrázky (rotace,zmenšení, …), střihu a konverzi videa, práci s pevným diskem atd.
  • TV and movies suite – veškeré úkony spojené s přehráváním a převodem videa
  • Gaming suite – na rozdíl od 3DMarku se nezaměřuje čistě na výkon grafické karty, ale na potenciál počítače jako takového například při načítání hry z pevného disku apod.
  • Music suite – testuje se převod a ripování hudby do různých formátů, rychlost přidání hudby do Windows Media Playeru, ale i například vykreslování internetových stránek hudebních eshopů
  • Communications suite – pod tímto testem si můžete představit veškeré činnosti spojené s webem a emailem, komprimaci a dekomprimaci dat, nechybí ani test na oblíbené VoIP (internetové telefonování)
  • Productivity suite – tento test je spíše orientován na každodenní činnosti jako testování rychlosti spouštění počítače, hledání v PC, test počítače pomocí Windows Defender, editace velkého množství textu (Wordpad), apod.
  • HDD suite – test pevného disku kombinuje většinu již zmíněných testů s rozdílem, že je zaměřen právě a jen na výkon pevného disku

Jak můžete vidět, záběr PCMarku je vcelku široký – od ryze kancelářských úkonů až po ripování audia či hraní her.

Rozhraní aplikace

Stejně jako u 3DMarku zde Futuremark kombinuje maximální jednoduchost a přehlednost plus elegantní až extravagantní design. Instalace aplikace je velmi jednoduchá a zabere jen několik málo minut. Rovněž zde máte možnost nainstalovat jen zvolené součásti programu.

Výběr komponent při instalaci PCMarkuVýběr komponent při instalaci PCMarku

Jako první po instalaci následuje registrace aplikace. Pokud chcete využít zkušební trial verzi, čeká vás registrace na stránkách Futuremarku, kde posléze obdržíte licenční klíč.

Dostupné verze programuDostupné verze programu

Trial verze PCMarku obsahuje reklamy, což mě vcelku překvapilo, poněvadž zkušební verze 3Dmarku žádné reklamy neobsahovala.

Reklamy obsažené v trial verziReklamy obsažené v trial verzi

Vcelku potěšující je přítomnost 64bitové verze PCMarku. Kupodivu jsou výkonové rozdíly mezi 32bitovou a 64bitovou verzí měřitelné. Na internetu naleznete srovnání výkonu v jednotlivých verzích. Snad jen uvedu, že v některých specifických testech dosahovala x64 architektura v průměru téměř okolo 10%.

Zdroj: EliteBastards.comZdroj: EliteBastards.com

Testy je možno spouštět jak všechny naráz, tak jednotlivé samostatně. Testovací podmínky lze v nastavení změnit, avšak změny se týkají zejména herního testu.

Rozhraní PCMarkuRozhraní PCMarku

Výsledky benchmarku je možno opět uložit do online databáze, tak vyexportovat například do Excelu.

Závěr

Osobně pokládám produkty od Futuremarku za nepostradatelné ať už mezi ladiči výkonu nebo například mezi redaktory HW magazínů. Produkty 3DMark a PCMark se staly za svojí dobu existence nezbytnými etalony výkonu počítače. Ve své poslední verzi PCMark Vantage předvedl, že opravdu není jen obyčejným syntetickým benchmarkem, avšak komplexním balíkem funkcí. Oproti starší verzi PCMark05 přináší zejména podporu nových formátů a postupů, které přinesl vývoj hardwaru potažmo vývoj operačních systémů.

Stáhni PCMark Vantage

Mé hodnocení:  90 %

Výhody:

  • jednoduché, přehledné a velmi pěkně graficky zpracované rozhraní
  • specificky zaměřené testy testy (na výkon RAM, HDD,...)
  • simulace běžných úkonů uživatele (editace textu, přehrávání audia/videa,...)
  • 64bitová verze programu k dispozici
  • publikace výsledků testu online

Nevýhody:

  • pouze v angličtině
  • velmi omezená trial verze
  • ceny licencí

Článek PCMark Vantage – otestujte svůj počítač naplno byl publikován 5. června 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Diskuse k článku

Zobrazit všechny nebo přidat příspěvek