ActiveX – nebezpečná technologie?
Sponzorované odkazy
S pojmem ActiveX se již setkala zřejmě většina uživatelů internetu. Ale co vlastně ActiveX je? K čemu slouží? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v následujícím článku.
Něco málo z historie
ActiveX vychází ze dvou technologií Microsoftu – OLE (object linking and embedding) a COM (component object model). Vzhledem ke komplikacím jako byla složitost OLE a špatná podpora COM v MFC (Microsoft Foundation Class – knihovna využívaná např.: pro tvorbu grafického rozhraní v OS Windows) se v roce 1996 technologie dočkali zjednodušení a nového názvu ActiveX. Ve stejném roce umožnil Microsoft vydáním Internet Exploreru 3.0 implementaci ActiveX komponent do HTML kódu. Web se sice stal rozmanitějším, ale začali první spekulace o bezpečnostních rizikách, protože jakmile IE narazil na stránku používající ActiveX tak automaticky stahoval a instaloval ovladač téměř bez účasti uživatele, což je pochopitelně důvod k námitkám. Microsoft reaguje vydáním bezpečnostních opatření jako např.: digitální podpis instalačního balíčku, přísnější výchozí nastavení zabezpečení…
Co tedy ActiveX je a jaké má využití?
Na otázku co je ActiveX je poměrně jednoduchá odpověď. ActiveX je ve své podstatě framework. To znamená že je jakousi softwarovou strukturou používanou k vývoji jiných komplexnějších aplikací. Funguje to vlastně jako stavebnice – s pomocí ActiveX se vytvoří komponenty – základní dílky stavebnice a z těch se vytvoří nějaká stavba – aplikace. ActiveX má využití v řadě Windows aplikací zejména v těch přímo od Microsoftu. Ovšem asi nejznámější použití této platformy jsou tzv.: ActiveX Controls – malé stavební bloky, které mohou vytvářet aplikace pracující přes internet pomocí webového prohlížeče. Tyto aplikace mají řadu využití např.: tvorba více interaktivních webů, různé animace atd… V podstatě by se tyto prvky daly přirovnat k Java appletům ovšem s tím rozdílem, že ActiveX lze provozovat jenom na platformě Windows a pouze s Internet Explorerem (pokud nepoužijete nějaký plugin do jiného prohlížeče).
Bezpečnost ActiveX…
Díky vyžadování stahování ActiveX aplikací ze stránek, které je používají, se dostalo této platformě také jedno negativní využití a to jak už jistě správně tušíte šíření škodlivého softwaru jako počítačových virů či spywaru. Proti tomu samozřejmě bojuje Microsoft a také bylo vytvořeno několik aplikací na blokování tohoto škodlivého softwaru. Chování ActiveX prvků lze také kontrolovat pomocí Nastavení zabezpeční (Možnosti Internetu/Zabezpečení/Vlastní úroveň…), např.: zakázat automatické stahování atd…
Pro správu ActiveX komponent bylo vytvořeno také několik programů, jako např.: ActiveX Compatibility Manager, ten můžete stáhnout zde ze serveru Edownload.cz.
Můj názor na ActiveX?
Osobně si myslím, že ActiveX je dnes již v mnoha ohledech překonaná technologie, která navíc dokáže být nebezpečná. Jako webmaster bych dnes, pokud bych chtěl nějak zefektivnit svůj web zřejmě používal jiné technologie než zmíněné ActiveX Controls např.: již výše zmíněnou Javu. Jako uživatel ActiveX také nepoužívám už jen z toho důvodu, že nepoužívám Internet Explorer. Dle mého je ActiveX typický příklad rychlého stárnutí technologií v softwarovém průmyslu. Tak či tak ActiveX určitě bylo (možná ještě je) důležitým mezníkem hlavně na poli tvorby interaktivních internetových stránek.
Článek ActiveX – nebezpečná technologie? byl publikován 14. srpna 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Adobe Flash Player - Ani dlouhá videa už ho nepotřebují 26.04.2017 05.00
- Spybot search & destroy 22.09.2007 06.00
- CCleaner 5 - Jak vyčistit počítač snadno a rychle 19.10.2015 05.00
- SpywareBlaster 5 - ochrana před únikem dat 08.05.2013 05.00
- CCleaner - čištění registru 11.01.2008 22.00
Top 10
- Nabíječky a baterie pro notebooky nakupujte na MediaOutlet.cz
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Přejte si mít propracovanější a efektivnější výrobu? Pomůže vám software MES
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Trendy pánské tenisky pro podzim 2024
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- DirectX 9.0c download
- Nero 7 download
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.
Články z HerniMag.cz
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Jak se vypořádat s koronakrizí jako samoživitelka
- Jak se zabavit doma? Zkuste online hry, s návodem je zvládnete