Návody: Jak si zdarma vytvořit PC s operačním systémem Linux?

Tagy:  virtualizace, PC, virtualbox, linux, ubuntu

Sponzorované odkazy

Návody: Jak si zdarma vytvořit PC s operačním systémem Linux?

MS Windows je nejrozšířenějším OS, který je možné pro PC získat. I přes to mnoho lidí tíhne vyzkoušet alternativy, které právě k tomuto počinu gigantické společnosti Microsoft existují. V dnešním návodu se tedy podíváme, jak na to, jak si zdarma vytvořit funkční PC s operačním systémem Linux.

Výběr vhodného kandidáta

Za vhodného kandidáta/alter­nativu jsem zvolil OS Linux, který sice má naprosto odlišnou architekturu, ale běží na stejných technologických základech. Případný přechod na něj neznamená pro uživatele žádnou změnu v HW komponentech, až na naprosté výjimky.

tučňák Linuxtučňák Linux

Linux patří, na rozdíl od MS Windows, mezi systémy s otevřenými zdrojovými kódy, které je možné naprosto a zcela beztrestně šířit. Vlivem toho vzniklo dokonce hned několik distribucí tohoto operačního systému, dokonce si každý může tento systém přizpůsobit svým potřebám a požadavkům.

Z existujících distribucí jsem vybral distribuci názvu Ubuntu, která patří celosvětově mezi nejrozšířenější, s největší podporou a funkčností.

UbuntuUbuntu

Virtuální PC zdarma

Bezchybně funkční počítač asi není jen tak možné sehnat zdarma. Ale je možnost vytvořit si tzv. virtuální PC. A to zcela zdarma!

Takovýchto virtuálních strojů může mít každý hned několik a mohou běžet i paralelně najednou. Co k tomu potřebujeme?

  1. V první řadě to je fyzický počítač, který nemusí být nijak extra výkonný, ale pokud na něm chceme provozovat i několik virtuálních mašin, neměl by patřit mezi zastaralý low-end.
  2. Druhý a asi poslední prvek je virtualizační software, který nám práci s virtuálními stroji umožní. A pokud se budeme držet na poli bezplatných počinů, tím pravým pro nás určitě bude Oracle VirtualBox.
Oracle VirtualBoxOracle VirtualBox

Instalujeme a vytváříme virtuální PC stroj

Instalační balík Oracle VirtualBox čítá necelých 100MB dat a jeho instalace je obvyklou záležitostí, jak pro uživatele OS Windows, tak i Linux, pro který je samozřejmě nativně dostupný. Jen na chvíli může vypadnout připojení k síti internetu, než instalace doběhne.

instalaceinstalace

Po dokončení tohoto procesu se ihned dostáváme do hlavní obrazovky, která vypadá poměrně jednoduše a přehledně. I plnou podporu českého jazyka zde můžeme očekávat.

Pro vytvoření virtuálního PC stroje stačí použít tlačítko “Nový”, pod kterým nalezneme několik kroků, podle kterých se budeme řídit. Například si zde nastavíme, s jakým OS chceme virtuální PC vytvořit, kolik diskového prostoru mu “darujeme” a jakou část operační paměti mu přidělíme. Pokud si nejsme s jistí, můžeme ponechat přednastavené hodnoty, lze je kdykoliv později pozměnit.

nastavení paměti pro virtuální PCnastavení paměti pro virtuální PC

V poslední fázi už jen zvolíme, ze které CD/DVD mechaniky se bude námi předdefinovaný systém instalovat. Nějak přece musíme dostat OS do našeho virtuálního stroje. Použít k tomu můžeme například virtuální mechaniku vytvořenou pomocí aplikace Daemon Tools. V našem případě CD s Ubuntu.

Pracujeme s virtuálním PC

Práce s tímto PC je stejná jako s obyčejným fyzickým počítačem. Program je většinou také schopen odchytávat kurzor myši a přímo ho tak integrovat do svého prostředí. Ovládání je tudíž velmi jednoduché. Připojení k síti internetu atd. rovněž zachytává do svého prostředí, takže je práce s ním skutečně jednoduchá, potřeba nastavení minimální.

Ubnutu na virtuálním strojiUbnutu na virtuálním stroji

Obrovské možnosti bez rizika?

Program Oracle VM VirtualBox nám tedy přináší obrovské možnosti, které můžeme využít nejen při testování rozdílných operačních systémů, ale především při řešení problémů nekompatibilit s určitými systémy.

Nevýhody zde nejsou snad také žádné. Díky tomu, že byl celý virtuální stroj umístěn do vyhrazeného datového souboru, není zde žádná možnost, jak by tato nefyzická jednotka mohla ovlivnit a poškodit počítač fyzický. Nemusíme se tedy bát žádné ztráty dat a ani ničeho jiného. V nejhorším případě přijdeme o virtuální počítač, kterých si ale můžeme nadělat, kolik chceme a zdarma!

Článek Návody: Jak si zdarma vytvořit PC s operačním systémem Linux? byl publikován 11. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Návody. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...