Cloudové úložiště Google Drive - má šanci proti konkurenci?

Tagy:  google, drive, dropbox, skydrive, cloud, úložistě, úložiště na internetu

Cloudové úložiště Google Drive - má šanci proti konkurenci?

Tak a je to tady. Nedočkaví uživatelé Googlu se po několika měsících čekání dočkali a Google jim uvolnil několik gigabitů ve svých datových centrech. Drive (česky Disk) má své výhody a samozřejmě i nevýhody, které si v následujícím článku shrneme a také porovnáme s konkurencí.

Na úvod nutno podotknout, překvapení se nekoná. Vše, co Google Drive nabízí, bylo již známo dlouho dopředu díky šťouravým novinářům a omylem uniklým informací. Byla známa adresa služby drive.google.com, velikost vyhrazeného prostoru 5 GB a to, že Google Drive už tady vlastně máme , akorát má jiné jméno. Ano, je to tak, Google Drive tady v podstatě byl už velice dlouho, jen se tato služba jmenovala Google Docs a nabízela prostor pouhého 1 GB. Na Google Docs bylo možné nahrávat soubory jakéhokoliv typu, ale chyběla synchronizace, ke které se dostaneme později. K překvapení došlo pouze u cen za rozšíření úložného prostoru, kdy Google výrazně podražil.

Co je nového? Přejmenovali Google Docs

Viditelnou změnou je nová adresa drive.google.com a s ní i přejmenování celé služby z Google Docs na Google Drive. Byla navýšena celková kapacita úložiště na 5 GB, které jsou zdarma, samozřejmostí je dokoupení větší kapacity za měsíční poplatek. Jinak prostředí Google Drive zůstalo v podstatě stejné, jako u Docs, pouze přibyla možnost přepnutí zobrazení ze seznamu na mřížku.

Zobrazení pomocí mřížkyZobrazení pomocí mřížky

Ovšem zásadní změnou je nově možnost synchronizace, díky které se z běžného internetového úložiště stává cloudové synchronizační úložiště podobné konkurenci jako je Dropbox či SkyDrive. Při první návštěvě vás Drive vybídne ke stažení synchronizačního programu. Ten si pak vytvoří ve vašem počítači vlastní složku, ze které pak bude probíhat synchronizace. Bohužel zde chybí možnost nastavení vlastní složky v počítači. K celé službě vyšla i aplikace, ale zatím jen pro Android (ke stažení zde..).

Webová kancelář z Google Docs zůstala v podstatě nezměněná. Co je ale zajímavé, je ukládání dokumentů vytvořených v Drive. Nový dokument se automaticky stáhne k vám na disk ve formátu .gdoc apod., ovšem nejedná se o nový typ souboru, nýbrž pouze o zástupce, pomocí kterého se dokument otevře ve webovém rozhraní Google Drive.

Prohlížení obrázků a kontextová nabídka.Prohlížení obrázků a kontextová nabídka.

Google Drive zprvu nedostal úplně každý uživatel, proto si je nutné na adrese drive.google.com zažádat o vytvoření Drive účtu. Zpravidla vám Drive aktivují max. do dvou dnů.

Příjemně mě překvapila plynulost rozhraní služby. Dokonce bezprostředně po spuštění služba “frčela” bez problémů a synchronizace byla (a stále je) o něco rychlejší u konkurence.

Nechybí ani klasické zobrazení známé z Google Docs.Nechybí ani klasické zobrazení známé z Google Docs.

Aplikace třetích stran – Výhoda oproti konkurenci

Google si je vědom toho, že na poli webových úložišť je velká konkurence a vstup do tohoto prostředí není lehký. Proto programátoři vymysleli něco, čím posunou Drive o krok dopředu. Jedná se o možnost rozšíření Google Drive o další neomezený počet funkcí a vylepšení pomocí aplikací třetích stran.

Tuto možnost už sice nabízí Dropbox, ale ruku na srdce, komunita okolo Google je daleko větší a nezávislí vývojáři se snad budou činit podobně jako u doplňků pro Chrome. Dokonce už teď existuje několik málo aplikací pro Drive v Chrome Web Store. Za vyzdvižení jistě stojí videostřižna WeVideo nebo editor fotek Pixlr Editor.

Aplikace třetích stran na Chrome Webstore.Aplikace třetích stran na Chrome Webstore.

Lepší než konkurence? Posuďte sami

Nyní se nabízí srovnání ostatních webových úložišť a nakonec vybrat to nejvhodnější. Pro srovnání jsem vybral tři nejpoužívanější a to tedy Dropbox, SkyDrive a samozřejmě Google Drive.

Začněme DropBoxem, který je na trhu už docela dlouho a tím pádem mají provozovatelé s touto problematikou jistě zkušenosti. A je to znát. Dropbox sice v základu nabízí pouze 2 GB, ale tento prostor lze rozšířit referálovým systémem (až do výše 18 GB, kdy za jednoho pozvaného člověka je 500 MB) nebo beta testováním. Velkou výhodou Dropboxu jsou již zmíněné aplikace třetích stran, intuitivní ovládání a propracované webové prostředí.

SkyDrive láká uživatele velkou kapacitou, kdy je v základu nabídnuto 7 GB a nově 25 GB pro stávající uživatele. Tento konkurenční krok jistě Googlu nenahrál do karet. SkyDrive se může dále pyšnit nejlepším poměrem cena/kapacita. Na druhou stranu webové prostředí nemá co nabídnout stejně jako desktopový klient.

Nakonec si shrneme Google Drive, jehož hlavní zbraní je provázanost s dalšími službami od Googlu. Například obrázky snadno editujete pomocí služby Picknik a ihned uložíte opět do Google Drive. Dále mě potěšilo velice rychlé rozhraní a také synchronizace souborů. Z hlediska prostoru nabízí Drive 5 GB, což je průměr v tomto odvětví. Chcete-li svůj prostor navýšit, podívejte se na ceník níže.

Úložný prostor/Měsíční sazba

25 GB/2,49 USD

100 GB/4,99 USD

200 GB/9,99 USD

400 GB/19,99 USD

1 TB/49,99 USD

2 TB/99,99 USD

4 TB/199,99 USD

8 TB/399,99 USD

16 TB/799,99 USD

Moje hodnocení:  70 %

Výhody:

  • Propojenost se službami od Google
  • Propracované a rychlé webové prostředí
  • Vývojová fáze beta - služba se bude dále vyvíjet

Nevýhody:

  • Vyšší cena za další prostor
  • Malý prostor zdarma

Článek Cloudové úložiště Google Drive - má šanci proti konkurenci? byl publikován 3. května 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Líbí se Vám tento článek? Ano / Ne

Podobné články

Diskuse k novinkám

Tento článek neobsahuje dosud žádný komentář.

Přidat příspěvek