Posledních 12 let v IT – Víte, kdy byl založen Facebook?
Sponzorované odkazy
Od přelomu milénií uběhlo již 12 let. Změnilo se mnoho věcí a mezi nimi byl i velmi rychlý a razantní vývoj v segmentu IT, především v oblasti internetu a komunikace. Byly nastoleny nové standardy, zvyky a internet se několikanásobně rozšířil. V dnešním článku se tedy ohlédneme za zlomovými událostmi, které se odehrály především na internetu.
Několik čísel na začátek
Celá řada věcí, které jsou dnes standardem a zvykem, před 12 léty byla jen pouhým snem. Zabrousím sice i do trošku jiného odvětví IT, ale tento příklad nám ukáže přímo horentní rozdíly. Tak například pevné disky. V roce měl běžný uživatel k dispozici v průměru 20 až 40 GB, přičemž druhá zmíněná kapacita atakovala svou cenou sumu 10 tisíc korun. Dnes? Běžnou kapacitou je 1 TB a za 10 tisíc korun si můžete koupit pevný disk s 3 nebo 4 TB. Rozdíly ve výkonu jednotlivých komponent jsou také markantní. Vůbec první flashdisky se objevily v roce 2000 a měli kapacitu 8 MB, což je v dnešní době opravdu úsměvné. Nicméně kapacita 8 MB byla pětinásobně větší než kapacita tehdy hojně používaných disket.
Vraťme se ale zpět k internetu. V České republice je k internetu připojeno okolo 6 milionů domácností, což jsou dvě třetiny z naší populace. Z hlediska světové populace je to lehce přes 2 miliardy připojených uživatelů. Pro srovnání: V roce 2000 bylo připojeno necelých 300 tisíc Čechů, zatímco ve světě používalo internet asi 400 milionů lidí. Asi nemusím připomínat, že běžným připojením byl v roce 2000 dial-up, který poskytoval rychlost zázračných 56 kb/s! Dnes jsou přenosové rychlosti přeci jen o několik řádů výše. Celkem razantní rozdíly, nemyslíte?
YouTube – Dokážete si to bez YouTube představit?
Streamované video zaznamenalo největší rozmach právě začátkem roku 2005, kdy se veřejnosti ukázala služba YouTube založená několika zaměstnanci PayPalu. O rok později YouTube odkoupil Google, a tak si služba ještě o poznání více rozšířila své obzory. V roce 2005 již rychlost připojení k internetu v běžné domácnosti bohatě dostačovala pro streamování videa, a tak se založení YouTube přesně trefilo do vhodné doby. YouTube vedle obrovského množství videí nahraných velkými firmami i uživateli nabízí také jakousi sociální strukturu, která umožňuje jednotlivá videa snadno sdílet, hodnotit a komentovat. Navíc je účet propojen s Google účty. YouTube si stále drží své prvenství v oblasti streamovaného videa a víceméně určuje směr, kterým se toto odvětví odvíjí a bude odvíjet. Zůstává zajímavá otázka. Dokážete si život na internetu představit bez YouTube?
Službu YouTube můžete navštívit zde: www.youtube.com
Twitter – 140 znaků a dost
Od klasických blogů se mnoho uživatelů přesunulo k takzvaným mikroblogům a to především díky mikroblokovací službě Twitter. Do jisté míry je to i sociální síť, nicméně má úplně jinou stavbu než například Facebook či Google+. Neexistuje zde „přátelství“, jak jej známe z Facebooku, můžete ale zajímavé lidi sledovat, respektive sledovat jejich příspěvky. Stejně tak i ostatní uživatelé mohou sledovat vaše příspěvky. Příchod Twitteru datovaný na rok 2006 znamenal mnoho změn a nové zvyky. Chytlo se ho mnoho velkých firem, a tak dnes není problém být stále v obraze a mít nejaktuálnější informace. Protože má každý příspěvek maximálně 140 znaků, zprávy jsou podávány stručně a výstižně a pro bližší informace je často přiložen odkaz. Jednoduché a efektivní. V současné době má Twitter přibližně 200 milionů uživatelů.
Chcete-li provozovat vlastní mikroblog, můžete začít zde: www.twitter.com
Facebook – Studentský projekt
Facebook je původně studentský projekt, který měl zjednodušit komunikaci a spojit studenty Harvardu. Mark Zuckerberg Facebook založil již v roce 2004 a od této doby se služba postupně rozšiřovala na další university, až byla v roce 2006, konkrétně 11.8., otevřena veřejnosti. Vzestup byl rychlý a obrovský. Byly nastoleny nové standardy a zvyky. Obliba rostla raketovou rychlostí až do současných 900 miliónů uživatelů. Vlastní systém a fungování Facebooku asi nemusím nijak zvlášť rozepisovat, i na našem magazínu jsme o Facebooku psali několikrát. Relativně žhavou novinkou je také vstup Facebooku na burzu. Vstup plný očekávání bohužel nesklidil takovou smetánku, s níž se původně počítalo.
K sociální síti Facebook se můžete připojit zde: www.facebook.com
Google+ – Google v sociálních vodách
Po úspěšném rozmachu a nástupu Facebooku musel i Google, jakožto internetový velikán, spustit svůj vlastní projekt v oblasti sociálních sítí. Po několika nepříliš úspěšných službách spustil Google dne 28.6.2011 provoz nové sociální sítě Google+. Protože Google+ v podstatě nastupoval do rychle jedoucího vlaku, očekávání byla všelijaká. Ze začátku byl přístup jen na pozvánky, neboť služba do listopadu 2011 běžela ve veřejném beta testování. Zajímavostí je, že se Google+ víceméně skládá z mnoha dalších služeb, které běžely již před spuštěním Google+. A jak je na tom Google+ v současné době? Google+ v současnosti používá necelých 200 milionů uživatelů napříč celým světem. Celou recenzi Google+ si můžete přečíst zde.
K sociální síti Google+ se můžete připojit zde: www.plus.google.com
GMail – E-mail s mnoha přednostmi
Google byl vždy velmi kvalitní vyhledávač. V roce 2004 však svou oblast působnosti znatelně rozšířil, protože spustil službu Google Mail. Dlouhou dobu bylo třeba pro registraci do Google Mailu získat od někoho pozvánku, nicméně úderem roku se situace změnila. Systém pozvánek byl ukončen v roce 2007, a tak nastal velký příval nových uživatelů. Uživatele si získal především velkými a častými inovacemi a také velkou poštovní schránkou. V současné době činí 10 GB a každým dnem kapacita stále roste. Uživatelé GMailu si navíc pochvalují kvalitní interaktivní rozhraní a mnoho všelijakých funkcí a nástrojů.
Freemail GMail můžete navštívit zde: www.gmail.com
Dropbox – Uložte svá data do obláčků
Dropbox byl jakousi předzvěstí trendu cloudových úložišť. Již v roce 2007 nabídl 2 GB úložného prostoru a aplikace pro počítače i řadu mobilních operačních systémů. Sdílení bylo snadné a především rychlé. Synchronizace tak byla konečně snadná i mezi mobilním telefonem a počítačem. Dropbox byl tedy vlaštovkou nového trendu, který je v současnosti ve velikém rozvoji. Na scénu přišel v plné síle i Google, Microsoft a Apple. Největší výhodou Dropboxu vždy byla možnost přenášet data napříč různými platformami.
Cloudové úložiště Dropbox můžete navštívit zde: www.dropbox.com
Ulož.to – Český RapidShare
Úplně poslední službou v dnešním článku je oblíbený český server Ulož.to, který je často nazýván jako český RapidShare. Největší sláva původního RapidSharu již je ta tam, ale českému Ulož.to na oblibě nijak zvlášť neubylo. Vedle možnosti snadného přenosu objemnějších souborů, které nepojme e-mailová příloha, umožňuje také vyhledávání mezi nahranými soubory. Uživatelé tedy nahrávají podobná data, jako nahrávali na RapidShare či Megaupload. Ulož.to vždycky poskytovalo slušné podmínky i pro neplatící zákazníky a rozšiřovalo velikost souboru, kterou mohou uživatelé nahrávat. Otázkou však zůstává, jak dlouhou takový volný přístup k obsahu bude trvat. Již nyní byla jistá opatření spuštěna.
On-line úložiště Ulož.to můžete navštívit zde: www.ulozto.cz
Na závěr
V krátkosti jsme si shrnuli úspěšné české a zahraniční významné a přelomové servery, které vznikly za posledních 12 let. Dokážete si představit internet bez některé z těchto služeb, respektive jejich alternativ? Svůj názor nám můžete napsat do diskuse a nebo vybrat jednu z možností v anketě pod článekem.
Článek Posledních 12 let v IT – Víte, kdy byl založen Facebook? byl publikován 4. června 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Sportovní aplikace a služby 21.11.2014 05.00
- Google Wave - preview z nové sociální webové služby 23.05.2010 00.00
- W3Schools - stránky pro webové vývojáře 07.08.2012 05.00
- Webnode.cz – Nejlepší webové stránky zdarma? 30.08.2013 05.00
- SeaMonkey - webové aplikace v jednom 20.11.2008 06.00
Top 10
- Nabíječky a baterie pro notebooky nakupujte na MediaOutlet.cz
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Přejte si mít propracovanější a efektivnější výrobu? Pomůže vám software MES
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Trendy pánské tenisky pro podzim 2024
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- DirectX 9.0c download
- Nero 7 download
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.
Články z HerniMag.cz
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Jak se vypořádat s koronakrizí jako samoživitelka
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Jak se zabavit doma? Zkuste online hry, s návodem je zvládnete